انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر داریوش نادری / لیپوماتیک / لیپوماتیک شکم و پهلو

لیپوماتیک شکم و پهلو

لیپوماتیک شکم و پهلو، یک روش غیرتهاجمی و غیر جراحی برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو است که با نام پیکرتراشی و بادی کانتورینگ هم شناخته می‌شود. در این روش با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، بافت‌ چربی در قسمت شکم و پهلو شکسته شده و با استفاده از لوله‌های بسیار ریز از آن ناحیه خارج می‌شود. روش پیکرتراشی نسبت به روش‌های دیگر لاغری مزیت‌های فراوانی دارد. در این روش خبری از ایجاد ناهمواری در ناحیه شکم و پهلو پس از برداشت چربی‌ها،  آسیب به بافت‌های زیرین و همچنین ریسک آمبولی (حرکت لخته خون و یا اخته چربی در بدن) وجود ندارد.

اگر قصد انجام لیپوماتیک شکم و پهلو را دارید یا می خواهید درباره آن اطلاعات کاملی کسب کنید، با ما همراه باشید…

لیپوماتیک-شکم-و-پهلو

لیپوماتیک شکم و پهلو چگونه انجام می‌شود؟

در روش لیپوماتیک به وسیله یک دستگاه سلو‌ل‌های چربی شکسته می‌شود و با حرکات ارتعاشی کانولا (یک میله فلزی بسیار نازک) به صورت ذرات ریز درآمده و  با استفاده از همان لوله، چربی‌های شکسته شده از بدن خارج می‌شوند. این عمل نیازی به بیهوشی ندارد و با بی حسی موضعی انجام می‌شود؛ بیمار پس از آن می‌تواند مرخص شده و یک روز بعد از انجام آن به انجام کارهای روزانه خود بپردازد. با استفاده از این روش، به خوبی می‌توان از  ذرات چربی خارج شده در فرم دهی دیگر بخش‌هایی که نیاز به تزریق چربی دارند استفاده کرد.

مزایای لیپوماتیک نسبت به دیگر روش‌های لاغری

این عمل نسبت به دیگر روش‌های لاغری دارای مزایای زیر است.

 • این عمل با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد و نیاز به بیهوشی ندارد.
 • این عمل غیر تهاجمی بوده دوره نقاهت بسیار کوتاهی نسبت به دیگر روش‌های لاغری دارد.
 • پس از این عمل، بافت چربی به صورت یکسان کاهش می‌یابد و در زیر پوست سلولیت اتفاق نمی‌افتد. (سلولیت: توزیع متفاوت چربی در زیر پوست)
 • احتمال آمبولی چربی (به حرکت لخته چربی در بدن و احتمال اختلال تنفسی، آمبولی چربی گفته می‌شود) در این روش نسبت به دیگر روش‌ها بسیار ناچیز است و تا حال هیچ موردی مبنی بر آمبولی چربی در افرادی که این عمل را انجام داده‌اند گزارش نشده است.
 • در این روش، استفاده از گن محدود به دو هفته است اما در روش‌های دیگر استفاده از گن بین سه الی شش ماه است.

چه افرادی می‌توانند عمل لیپوماتیک شکم و پهلو انجام دهند؟

همان‌طور که گفته شد این روش یک روش غیرتهاجمی و کم‌خطر محسوب می‌شود و برای همه افرادی که اضافه‌وزن زیادی ندارند مناسب است. اما به صورت کلی بهتر است این روش برای این افراد استفاده شود.

•  افراد دارای چاقی موضعی و یا چاقی در یک ناحیه خاص

•  افراد دارای سلولیت (توزیع متفاوت چربی در زیر پوست)

•  افرادی که به دلایل مختلف مثل پادرد، کمردرد، سایش کشک زانو و … قادر به ورزش کردن نیستند.

هزینه لیپوماتیک شکم و پهلو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

پیکر تراشی عمل پرهزینه‌‌ای نسبت به دیگر عمل‌های لاغری نیست. هزینه لیپوماتیک به موارد زیر بستگی دارد:

 • ناحیه تحت جراحی
 • تعداد نواحی
 • مهارت جراح
 • هزینه‌ های جانبی

اقدامات لازم قبل از لیپوماتیک شکم و پهلو

قبل از انجام این عمل باید اقدامات زیر حتما توسط فرد متقاضی انجام گیرد.

 1. آزمایش خون و آزمایش سلامت کلیه و کبد
 2. آزمایش عدم بارداری در خانم‌ها
 3. تست انعقاد خون
 4. تست هپاتیت و ایدز و سایر بیماری‌های قابل انتقال از طریق خون
 5. عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی (دو هفته قبل از عمل)
 6. عدم  مصرف هر گونه داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین (دو هفته قبل از عمل)
 7. پرهیز از مصرف ویتامین E (یک هفته قبل از جراحی)
 8. ناشتا بودن شب قبل از جراحی
 9. نوشیدن آب کم، شب قبل از  عمل
 10. عدم مصرف نوشیدنی‌هایی کافئین‌دار (قبل از عمل)

اقدامات مهم پس از لیپوماتیک شکم و پهلو

هر چند انجام عمل بادی کانتورینگ توسط جراح پلاستیک با تجربه کم عارضه است، اما باید به مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک توجه داشته باشید. در ادامه به بررسی این مراقبت ها می پردازیم:

استفاده از گن به مدت دو هفته

پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک، باعث کاهش هر چه بیشتر ورم‌های پس از عمل شده و فرم زیباتری به شکم و پهلو می‌بخشد.

استراحت کافی

هرچند که فرد یک روز پس از عمل می‌تواند به کارهای روزمره خود بپردازد، اما بهتر است در صورتی که شخص وقت کافی داشته باشد، زمان بیشتری استراحت کند.

استفاده از کمپرس یخ

به علت ایجاد کبودی و تورم، فرد بیاید از کمپرس یخ در شکم و پهلو استفاده کند.

استفاده از مسکن

استفاده از مسکن برای کاهش درد با تجویز پزشک آزاد است.

استفاده از آنتی‌بیوتیک

از آنتی‌بیوتیک پس از این عمل با تجویز پزشک باید انجام شود.

تغذیه مناسب

اهمیت تغذیه بعد از لیپوماتیک تا حدی است که می تواند بر نتیجه عمل تاثیرگذار باشد. به همین علت باید به توصیه های پزشک دقت نمود.

عوارض و خطرات لیپوماتیک

همان‌طور که گفته شد عمل بادی کانتورینگ یک عمل غیرتهاجمی و ساده محسوب می‌شود در صورتی که توسط بهترین جراح لیپوماتیک انجام شود. اما اگر هر عملی توسط پزشک کم‌تجربه و یا در محیط غیر استریل انجام شود، باعث بروز عوارض در فرد شده و خطرناک است. عوارض این عمل می‌تواند موارد زیر باشد.

•    احتمال ایجاد عفونت به دلیل عدم رعایت بهداشت و محیط غیر استریل

•    احتمال خونریزی به دلیل ایجاد سوراخ‌های متعدد در بافت

•    احتمال آسیب به بدن بیمار به دلیل تجربه کم پزشک

•    احتمال آمبولی و حرکت لخته خون در بدن فرد

مدت زمان نتیجه دهی جراحی پیکرتراشی

نتیجه جراحی عمل بادی کانتورینگ در همه افراد یکسان نیست و به مقدار و محل چربی برداشته شده بستگی دارد. اما به صورت کلی پس از یک الی شش ماه نتیجه عمل مشخص می‌شود.

آیا عمل لیپوماتیک صرفا به ناحیه شکم و پهلو محدود می‌شود؟

عمل  پیکرتراشی صرفاً به نواحی شکم و پهلو محدود نمی‌شود و از آن می‌توان برای کاهش چربی و لاغری لگن، ران، قسمت داخلی ساق، بازو و سینه نیز استفاده کرد. علاوه بر این، از چربی‌هایی که به روش لیپوماتیک از قسمت‌های مختلف گرفته شده است را می‌توان برای تزریق مجدد آن‌ها به اندام‌های دیگر نیز استفاده کرد.

به‌عنوان‌مثال از چربی‌هایی که از طریق عمل لیپوماتیک از شکم و پهلو خارج شده است را می‌توان به عنوان تزریق چربی به سینه، باسن و صورت استفاده کرد که نسبت به دیگر روش‌های حجم دهی مثل تزریق ژل بسیار مناسب‌ و کم‌ریسک‌ است.

کلام آخر

 همانطور که در این محتوا به آن اشاره شد، لیپوماتیک شکم و پهلو یک روش غیرجراحی و آسان برای از بین بردن بافت چربی است که به وسیله یک دستگاه انجام می‌گیرد. همه افراد می‌توانند از این روش برای کاهش چربی نقاط متفاوت بدن خود استفاده کنند. مزایای پیکرتراشی نسبت به دیگر روش‌های لاغری بسیار بیشتر است و از جمله این مزیت‌ها می‌توان به کاهش دوره نقاهت، کاهش احتمال آمبولی چربی، توزیع یکنواخت چربی در نقاط مختلف پوست و استفاده از چربی برداشته شده در نقاط دیگر بدن نام برد.

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
هزینه لیپوماتیک در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

هزینه لیپوماتیک در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

هزینه لیپوماتیک در سال 1402 چقدر است؟ این یک سوال مهم برای افرادی است که قصد دارند با استفاده از عمل لیپوماتیک به اندامی زیبا و متناسب دست پیدا کنند. امروزه با توجه به آن که روزبه‌روز سبک زندگی افراد در حال تغییر می‌باشد، عوامل بسیاری نیز به وجود آمده است که سبب بروز...

کاهش وزن بعد از لیپوماتیک

کاهش وزن بعد از لیپوماتیک

عمل های جراحی پیرامون کاهش وزن یا سایز، در طی چند دهه اخیر بشدت مورد توجه قرار گرفته است. افراد زیادی برای رسیدن به اندام دلخواه خود، انواعی از عمل های پیکرتراشی را انجام می دهند، که یکی از محبوب ترین آنها مخصوصا در بین زنان، عمل جراحی لیپوماتیک است. مهم ترین سوال...

ورم شکم بعد از لیپوماتیک

ورم شکم بعد از لیپوماتیک

ورم شکم بعد از لیپوماتیک نگران کننده است؟ این سوال دغدغه بسیاری از افرادی است که عمل لیپوماتیک انجام داده اند یا قصد جراحی را دارند. امروزه به دلیل زایمان، مصرف داروهای چاق کننده و... افراد زیادی دچار اضافه وزن می شود که اغلب به دنبال کاهش وزن خود و از بین بردن چربی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *