انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر داریوش نادری / لیپوماتیک / ورم شکم بعد از لیپوماتیک

ورم شکم بعد از لیپوماتیک

ورم شکم بعد از لیپوماتیک نگران کننده است؟ این سوال دغدغه بسیاری از افرادی است که عمل لیپوماتیک انجام داده اند یا قصد جراحی را دارند. امروزه به دلیل زایمان، مصرف داروهای چاق کننده و… افراد زیادی دچار اضافه وزن می شود که اغلب به دنبال کاهش وزن خود و از بین بردن چربی های اضافه شکم و پهلوی خود هستند. اولین مشکل و مسئله ای که این افراد با آن مواجه می شوند، شل شدگی و افتادگی شکم و پهلو است. امروزه عمل لیپوماتیک یکی از رایج ترین جراحی ها است. این عمل می تواند چربی های اضافه اطراف شکم و پهلو را از بین ببرد. لازم به ذکر است با وجود داشتن عارضه، هر ساله تعداد افرادی که خواهان استفاده از این عمل برای کاهش چربی های خود هستند، افزایش پیدا می شود. ورم شکم بعد از لیپوماتیک یکی از عوارض رایج و طبیعی این عمل به حساب می آید که با انجام اعمال و تمرینات خاصی ورم از بین می رود. در ادامه می خواهیم مطالبی چون دلایل ورم شکم بعد از لیپوماتیک، مدت زمان و روش هایی برای کاهش آن را بیشتر بشناسیم.

چرا بعد از لیپوماتیک شکم ورم می کند؟

ورم شکم بعد از لیپوماتیک، واکنشی عادی نسبت به عمل انجام شده است. هنگامی که مایعات لنفاوی در محل زخم جراحی جمع می شوند، ورم شکم اتفاق می افتد. حتی برخی مواقع می تواند علاوه بر ورم شکم بعد از لیپوماتیک کبودی نیز اتفاق بیفتد.

 

می‌توان عوامل مؤثر در ورم شکم را به عبارت زیر دانست.

  • جمع شدن آب در محل زخم که به علت خالی شدن چربی یک قسمت از بدن اتفاق می افتد و موجب ورم شکم بعد از لیپوماتیک می شود
  • کم شدن استحکام شکم و پهلو
  • صدمه دیدن بافت شکم

ورم-شکم-بعد-از-لیپوماتیک

مدت زمان ورم شکم بعد از لیپوماتیک

ورم شکم بعد از لیپوماتیک ظاهر خواهد شد و تا دو هفته پس از عمل به حداکثر ورم خواهد رسید و کم کم شروع به کاهش و از بین رفتن می کند. هر چقدر شما نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد را بیشتر مورد توجه قرار دهید، ورم سریع تر از بین می رود. همچنین در صورتی که از بیماری خاصی رنج می برید ممکن است در بدن شما ورم شکم بعد از لیپوماتیک تا ۶ هفته به طول انجامد. برای انجام این جراحی باید به بهترین جراح لیپوماتیک مراجعه کنید تا در حین و بعد از جراحی مشکلی برای شما ایجاد نشود.

در اغلب مواقع پس از پایان هفته اول ورم شکم شروع به کاهش پیدا کردن می کند؛ اما شما باید نکات لازم را تا پایان هفته چهارم مورد توجه داشته باشید. پس از جراحی حتماً درباره مدت زمان دوران نقاهت از پزشک خود اطلاعاتی کسب کنید. همچنین لازم است به این نکته توجه داشته باشید پس از عمل لیپوماتیک هنگام خواب باید شکم شما کمی بالاتر قرار بگیرد.

به عنوان مثال زمانی که می خواهید بخوابید پاهای شما نسبت به قسمت بالاتنه باید زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. در این حالت مایعات در قسمت جراحی حبس نشده و ورم شکم بعد از لیپوماتیک کاهش پیدا می کنند. اگر به دنبال پزشکی ماهر در زمینه جراحی لیپوماتیک هستید ما دکتر داریوش نادری را به شما معرفی می کنیم. ایشان با داشتن سابقه ای درخشان در این زمینه توانایی بالایی در انجام این جراحی دارند.

چگونه ورم شکم بعد از لیپوماتیک را کاهش دهیم؟

برای آنکه مایعات لنفاوی در محل زخم جمع نشده و به بدن جذب شوند بهتر است برای کاهش ورم شکم بعد از لیپوماتیک از لباس های فشرده و یا گن استفاده کنید. پیشنهاد می شود بکارگیری این لباس ها را ۴ تا ۶ هفته پس از عمل ادامه دهید. همچنین استفاده از یک رژیم غذای سالم به کاهش ورم شکم کمک خواهد کرد.

مصرف مشروبات الکلی، غذاهای شور و موادی که موجب افزایش آب اضافه در بدن و تجمع آن ها می شوند را کاهش دهید. در کنار این نوع رژیم پیاده روی را نیز فراموش نکنید. بعد از عمل لیپوماتیک چند روز اول استراحت کرده به پیاده روی های کوتاه مدت در خانه مشغول شوید. اما پس از سه روز لازم است کم کم فعالیت ها و پیاده روی خود را بیشتر کنید.

پیاده روی می تواند به کاهش تورم کمک کند. از سوی دیگر برای کاهش ورم شکم بعد از لیپوماتیک می توانید از ماساژ استفاده کنید. دقت داشته باشید که در ماساژ، پوست خود را مالش ندهید؛ بلکه فقط کمی پوست را بکشید. اگر هنگام ماساژ در موقعیت ورم کرده عفونتی را دیدید ماساژ را ادامه ندهید.

ویدئوی جراحی لیپوماتیک که توسط دکتر داریوش نادری فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شده است را مشاهده کنید:

نکات قابل توجه برای کاهش ورم شکم بعد از لیپوماتیک

میزان ورم در بدن افراد مختلف متفاوت است، اما برای آنکه ورم شکم بعد از لیپوماتیک را تجربه نکنید و یا این عارضه در بدن شما کمتر ظاهر شود، لازم است مراقبت های بعد از لیپوماتیک را با دقت انجام دهید و به چند نکته ساده دقت داشته باشید.

  • مصرف مشروبات الکلی یک ماه قبل از عمل لیپوماتیک و یک ماه پس از آن ممنوع است؛ چراکه این نوشیدنی ها می توانند مایعات را قسمت زخم جمع کرده و ورم شکم را افزایش دهند. همچنین مشروبات الکلی از آنجایی که موجب رقیق شدن خون می شوند، میزان خونریزی را در هنگام عمل افزایش می دهند و روند بهبودی فرد را طولانی تر می کنند.
  • پس از عمل لیپوماتیک لازم است مصرف آب به میزان کافی را مورد توجه قرار دهید؛ چراکه مصرف آب به تخلیه مایعات در محل زخم و کاهش ورم شکم کمک خواهد کرد.
  • از خوردن غذاهای سرخ شده به میزان زیاد پرهیز کنید؛ چراکه این غذاها ورم شکم بعد از لیپوماتیک را افزایش خواهند داد. بهتر است دو هفته قبل از عمل تا بهبود کامل ورم شکم از غذاهای سرخ کردنی استفاده نکنید.
  • مصرف زیاد غذاهای شور می تواند فشار اسمزی را افزایش دهد و مایعات را در محل زخم جمع کند. به همین خاطر ورم شکم افزایش پیدا کرده و بیشتر می شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی در زمینه ورم شکم بعد از لیپوماتیک با شما به اشتراک بگذاریم. در مطالب مذکور به علت ورم شکم بعد از لیپوماتیک، مدت زمان ورم،  چگونگی کاهش آن و نکات قابل توجه برای کاهش ورم شکم بعد از این عمل اشاره کردیم.

همانطور که بیان شد ورم شکم و کبودی جزو علائم طبیعی و واکنش بدن ما نسبت به عمل انجام شده است و در نتیجه جمع شدن مایعات لنفاوی در قسمت جراحی اتفاق می افتند. امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما مفید واقع شده باشد.

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نکات مهم درباره لیپوماتیک غبغب که تا به حال نشنیده اید

نکات مهم درباره لیپوماتیک غبغب که تا به حال نشنیده اید

لیپوماتیک غبغب یکی از روش های موثر برای از بین بردن چربی اضافه در ناحیه غبغب است. داشتن چانه مضاعف و یا غبغب می تواند زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از افراد چه به دلیل ژنتیکی و چه به دلیل چاقی دارای غبغب هستند و همین امر باعث می شود که خود را نازیبا...

هزینه لیپوماتیک در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

هزینه لیپوماتیک در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

هزینه لیپوماتیک در سال 1403 چقدر است؟ این یک سوال مهم برای افرادی است که قصد دارند با استفاده از عمل لیپوماتیک به اندامی زیبا و متناسب دست پیدا کنند. امروزه با توجه به آن که روزبه‌روز سبک زندگی افراد در حال تغییر می‌باشد، عوامل بسیاری نیز به وجود آمده است که سبب بروز...

لیپوماتیک | رازهای ناگفته + ویدئوهای اتاق عمل و نمونه کار

لیپوماتیک | رازهای ناگفته + ویدئوهای اتاق عمل و نمونه کار

لیپوماتیک، یکی از روش های موثر برای لاغری و کاهش چربی های نقاط مختلف بدن می باشد که افراد زیادی برای رسیدن به اندام متناسب و ایده آل این جراحی را انجام می دهند. امروزه که چاقی یک از علل شایع بروز بیماری ها شده است، لاغر شدن به خصوص از ناحیه شکم و پهلو از اهمیت بالای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *