مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

جراحی بینی

هر ساله به تعداد افرادی که خواهان جراحی بینی و ایجاد تغییر در ظاهر بینی خود هستند، افزوده می شود. برخی افراد از بدو تولد ناهنجاری هایی را در بینی خود دارند و از مشکلات تنفسی رنج می برند، اما در برخی دیگر تغییراتی به مرور در ظاهر بینی ایجاد خواهد شد. به عنوان مثال، گاهی آسیب وارده به استخوان می تواند یکی از دلایل تغییر فرم و ظاهر بینی باشد.

از آن جایی که بینی عضو مرکزی صورت است، هر گونه تغییر در این ناحیه می تواند تاثیر بسیاری بر روی زیبایی ظاهری صورت بگذرد. به همین خاطر، افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و اعتماد به نفس خود را از دست دادند، می توانند از مزایای جراحی زیبایی بینی بهره مند شوند.

جراحی بینی نتیجه تعامل میان بیمار و پزشک است. بیمار باید اعتماد کامل به جراح خود داشته باشد و در عین حال، انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشد. یکی از نکات مهم در خصوص جراحی بینی، انتخاب جراح پلاستیک باتجربه در این زمینه و شرکت در جلسات مشاوره است هم چنین در این ملاقات می توانید در مورد راهکار های کاهش عوارض عمل بینی اطلاعاتی مفید را کسب کنید.

عمل راینوپلاستی بینی

تغییر در جراحی رینوپلاستی

جراحی بینی چیست؟

از سوی سازمان های معتبر جهانی به عنوان یک عمل زیبایی محبوب در بین افراد در گروه های سنی مختلف شناخته شده است.

چرا که جراحی بینی می تواند علاوه بر درمان، نقائص موجود در ظاهر بینی را نیز برطرف کند.

برخی از کارهای که در جراحی بینی انجام می شوند عبارت اند از:

 • تغییر اندازه بینی با ایجاد تعادل در بین اجزای صورت
 • رفع افتادگی یا قوز در روی بینی
 • نوک بینی را تغییر می دهد
 • سوراخ بینی تنگ یا گشاد تر می شود.
 • استخوان بینی نیز باریک تر می شود.
 • زاویه بین بینی با لب متناسب می شود.
 • اصلاح انحراف تیغه بینی که به عنوان یک امر مهم در زمینه درمانی بینی است با این کار یکی از شدیدترین و شایع ترین مشکلات بینی که اختلال تنفسی است با تنظیم ساختار های بینی برطرف می گردد.

  تغییر محسوس بینی با عمل

  تغییر محسوس بینی با رینوپلاستی

روند جراحی بینی

جراحی بینی به معنی تغییر فرم و ظاهر بینی است.

در  ابتدا، برشی بر روی بافت بینی زده می شود تا پزشک به استخوان و غضروف دسترسی پیدا کند. در بیشتر موارد، این برش داخل بینی زده می شود تا کمترین میزان اسکار بر جای بماند. در برخی موارد، برش هایی در ناحیه ای به نام کولوکولا، پوست جدا کننده سوراخ های بینی زده می شود.

در مرحله بعد، بسته به میزان تغییرات، مقداری از استخوان و یا غضروف برداشته و یا غضروف به بینی اضافه خواهد شد. به عنوان مثال، در صورتی که نوک بینی بزرگ باشد، غضروف اضافی باید برداشته شود.

زاویه بینی و لب فوقانی نیز باید در نظر گرفته شود.

در پایان، برش ها بخیه زده می شوند و اسپلینتی بر روی قسمت خارجی بینی قرار می گیرد تا به حفظ فرم بینی در طول سپری شدن دوره نقاهت کمک شود. مواد جاذب و نرمی داخل بینی گذاشته می شوند تا استحکام تیغه میانی بینی که سپتوم نام دارد، حفظ شود.

نحوه جراحی بینی

فرآیند جراحی بینی

انواع روش های جراحی بینی 

رینوپلاستی را می توان به دو روش باز یا بسته انجام داد، در این مرحله جراح با در نظر گرفتن ابعاد مختلفی از بینی و صلاح دید خود هر یک از این تکنیک ها را انتخاب می کند.

در عمل به روش بسته جراح از طریق سوراخ های داخلی بینی برای رفع نقائص موجود در بینی اقدام می کند. اما در تکنیک باز دسترسی بیشتری بر روی اندام ها یداخلی بینی وجود دارد و اغلب برای موارد درمانی به کار می روند و به تبع آن تغییرات چشم گیری ایجاد می شود.

بخشی از نمونه عمل های جراحی بینی که دکتر نادری انجام داده است.

 

تصمیم در مورد جراحی بینی

صرف نظر از علت جراحی بینی، چه زیبایی و چه درمانی، انتخاب جراح پلاستیک از اهمیت بسیار  بالایی برخوردار است. پزشک در ابتدا به معاینه کامل ساختار داخلی و خارجی بینی می پردازد تا بداند بینی چه تغییراتی نیاز دارد.

پزشک هم چنین به بررسی سوابق پزشکی بیمار می پردازد تا از عدم حساسیت به ماده بیهوشی مطمئن شود.

تست های تصویربرداری تا حد زیادی نتایج جراحی را نشان می دهند.

چه کسانی به دنبال انجام جراحی زیبایی بینی هستند؟

بسیاری از افرادی که عمل بینی با هدف درمانی را انتخاب می کنند، پس از آن دچار ملالی می شوند که پس از اتمام عمل با ظاهر چهره شان که بینی در آن نقش به سزایی ایفا می کند، مشکل دارد. سپس برای ایجاد صورتی متناسب اقدام به انجام جراحی رینوپلاستی می کنند. لازم به ذکر است که تعداد بسیار معدودی از متقاضیان رینوپلاستی آسیب بینی دارند و اکثرا افرادی که در پی گذراندن این عمل هستند از سلامت عمومی برخوردارند یا به عبارت دیگری عوارض مربوط به عمل جراحی را درک کرده و هم چنین انتظارات واقع بینانه ای نسبت به آن دارند.

جراحی بینی در خانم 23 سال

نمونه ای دیگر از عمل زیبایی بینی

آیا جراحی بینی برای من مناسب است؟

جهت اقدام به جراحی بینی، بیمار باید از لحاظ بدنی کاملا سالم باشد و این نکته را در نظر داشته باشد که هدف از انجام این جراحی، بهبود زیبایی ظاهری بینی و برقراری توازن و تناسب بیشتر میان صورت و سایر اجزای صورت می باشد.

پیش از انجام جراحی، مواردی مانند نوع پوست، میزان استحکام استخوان و غضروف بینی و هم چنین سن بیمار باید بررسی شود.

نکته مهم دیگر این است که رشد استخوان بینی باید کامل شده باشد. مگر این که بیمار از مشکلات تنفسی شدیدی رنج ببرد.

قبل از جراحی، شما می توانید در خصوص ایجاد تغییرات بیشتر در صورت خود مانند پروتز چانه همزمان با جراحی بینی، مشاوره داشته باشید.

بهترین سن برای عمل زیبایی بینی کدام است؟

از آنجایی که نوجوانان بیش از سایر افراد به ظاهر چهره ی خود اهمیت می دهند پس آنقدر هم عجیب و دور از ذهن نیست که در صورت خود به دنبال عیب و ایرادی بگردند که بعد از رفع آن بتوانند چهره ای ظاهر مطلوب تری از خود به دست اورند.

این دسته از افراد عمدتا بر روی عضو بینی بسیار حساس تر از سایر اجزای صورت هستند. البته که حق هم دارند چرا که بینی تاثیر به سزایی در فرم و شکل ظاهری چهره دارد چنانچه کسانی که تجربه انجام این عمل جراحی را داشته اند معتقدند تغییر بسیار شگفتی بعد از عمل را شاهد بوده اند و البته که همینطور هم هست.

پس بسیاری از متخصصین این حوزه درمانی معتقدند نوجوانی که قصد انجام رینوپلاستی را دارند باید دست نگاه دارند تا در سنی مناسب اقدام به جراحی بینی کنند تا به نتایج دلخواه خود برسند. حال آن که افراد از چه سنی می توانند اقدام به جراحی بینی کنند؟ پرسش بسیار مهمی است که مکرراٌ از سوی کاربران مطرح می گردد. به همین منظور پاسخی در ادامه پاسخی در خور ارائه می کنیم:

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است، پزشکان بسیاری معتقدند که در دختران از سن 16 سالگی و در پسران از سن 17 سالگی مجاز به انجام این نوع جراحی هستند. چرا که در این سنین مشخص شده صفحات که استخوان های بینی را رشد می دهد بسته شده و امکان تغییر هیچ گونه تغییر حالتی در بینی وجود ندارد.

 

چه آمادگی های قبل از جراحی بینی ضرورت دارد؟

مواردی که قبل از جراحی بینی باید رعایت شوند، در اختیار بیمار قرار خواهند گرفت. مواردی از قبیل:

 • گذارندن جلسات مشاوره ای اولیه با پزشک جراح و بیان خواسته های بعد از عمل جراحی
 • در میان گذاشتن سوابق پزشکی
 • در همان روز عمل ناشتا باشید این بدین معنی است که از 8-12 ساعت قبل از خوردن و نوشیدن هر نوع ماده غذایی اجتناب کنید.
 • از چند روز قبل به میزان کافی آب بنوشید.
 • شب قبل از عمل حتما استحمام کنید چرا که علاوه بر این که هر گونه مواد آرایشی بهداشتی را از روی پوست تان می زداید می تواند به افزایش آرامش روحی تان نیز کمک کند. چرا که اضطراب یکی از عوامل مخب در عمل جراحی است به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند از روش های مختلفی برای کاهش استرس خود کمک بگیرید.
 • در روز عمل از هیچ گونه مواد آرایشی و بهداشتی اعم از لاک ناخن و کرم مرطوب کننده استفاده نکنید.
 • حتما در روز انجام عمل فردی را به عنوان همراه در کنار خود دشاته باید تا قبل و بعد از عمل حامی عاطفی و فیزیکی تان باشد.
 • آزمایشات روتین قبل عمل را انجام دهید و به همراه پرونده پزشکی خود در اتاق عمل به همراه داشته باشید.
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، حداقل شش هفته قبل از جراحی. چرا که نیکوتین موجود در سیگار، احتمال بروز عوارض حین جراحی و بعد از آن را افزایش می دهد و روند بهبود را به تاخیر می اندازد.
 • بهتر است جراحی بینی تا زمان بهبود بیماری و سرماخوردگی به تعویق بیفتد.
 • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ژلوفن. این قبیل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

چگونه می توان یک جراح پلاستیک خوب انتخاب کرد؟

در ابتدا بهتر است بدانید که اگر جراحی به طور نابلدانه و بد انجام شود، خسارات جبران ناپذیری فراوانی هم در سلامتی و هم بر روی زیبایی ظاهری افراد بر جای می گذارد پس باید با انتخابی هوشمندانه بهترین جراح پلاستیک را از میان این حجم از متخصصین برگزینید.

 1. تحصیلات و تجربه: یکی از مهم ترین فاکتور های شناخت و انتخاب بهترین جراح بینی است، زیرا فردی که سال های سال با تلاش و پشتکار خود اقدام به کسب مهارت و تخصص در زمینه ی جراحی های زیبایی و پلااستیک کرده است و همینطور مدارک و گواهینامه های معتبری را از مراکز شناخته شده اخد کرده اند بیش از سایر افراد صلاحیت آن را دارند که با دانش خود عمل موفقیت آمیزی را رقم بزنند. در همین حین کسی که تعداد بسیار زیادی عمل جراحی بینی موفقیت امیزی را انجام داده است و در نمونه کار های بسیاری از آن موجود است می توان گزینه مناسبی برای شما باشد. علاوه بر آن این پزشکی را انتخاب کنید که توجه ویژه ای به مجرای تنفسی و ساختار بینی دارد نیز بسیار مهم است.
  نمونه ای از عمل جراحی بینی که توسط دکتر نادری با دقت و مهارت فراوانی انجام شده است:

  جراحی فرمدهی به بینی

  تغییر شگرفی که بعد از عمل بینی رخ می دهد را تماشا کنید.

 2. سوابق کاری: در همین ابتدا ذکر یک نکته الزامیست این که یک دکتری انتخاب کنید که صرفا تجربه کاری بالایی داشته است به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت آمیز بودن عمل شما باشد چرا که سابقه کاری روشن و مثبت از جهت اخلاق حرفه ای، نیز می تواند در کنار تجربه بالای در انتخاب یک جراح بیش از پیش اهمیت داشته باشد. همین امر موجب افزایش محبوبیت و شهرت فرد در بین مردم عامه می شود و با تحقیق میدانی کمی در بین دوستان آشنایان می نوانید به مراد خود برسید.
 3. پارامتر های شخصی: همانطور که می دانید عمل جراحی بینی یک فرآیند شخصی است به همین دلیل هر کسی یک سری فاکتور های را بر اساس سلیقه و میل باطنی و ظاهری خود دارد. به همین جهت با توجه به توقعاتی که از چهره واقعی خود بعد از عمل دارد به سراغ جراحی می رود که بداند شیوه عمل جراحی وی چگونه است و عموماٌ چه نوع بینی های را بهتر عمل می کند. بنابراین وی می داند که پزشکی را باید برگزیند که به دغدغه های شخصی اش اهمیت دهد و از همه مهم تر درکی از نگرانی های فرد داشته باشد و هم چنین برنامه ریزی معقولانه ای برای رسیدن به نتیجه ای دلخواه بریزد.

مراقبت بعد از عمل جراحی بینی

در ابتدا لازم به ذکر است رعایت مناسب نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی یکی از مهم ترین فاکتور های موفقیت آمیز بودن جراحی است زیرا در صورت بی دقتی ممکن است تمامی زحمات جراح و نتیجه عمل جراحی خوشایند نباشد.

مهم ترین نکات مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی عبارت اند از:

 • همیشه پزشکان از یک روز اول بعد از جراحی به عنوان سخت ترین قسمت ریکاوری یاد می کنند، چون در این مدت هنوز اثرات مخرب دارو های بیهوشی از بین نرفته است و فرد هوشیاری کاملی را نیز ندارد، علاوه بر آن اغلب شاهد سر درد، تورم شدید، کبودی، خونریزی بینی هستیم.
 • بعد از عمل توجه داشته باشید که زمان مناسب برای شستشو و حمام کردن را از پزشک خود بپرسید.
 • سعی کنید تا می توانید مایعات مصرف کنید و حتی غذا هایتان را به صورت نرم و میکس شده بخورید.

*توصیه های مهم در مورد رژیم غذایی بعد از عمل بینی را جدی بگیرید. باید در نظر بگیرید که شما بعد از عمل تغییر فرم بینی تان باید غذا های نرم و آبکی بخورید تا در صورت گاز زدن فشاری به محل جراحی وارد نشود.

 

 • در این دوران پزشکان توصیه می کنند از سفر کردن با هواپیما خودداری کنید.
 • در روز های اولیه بعد از عمل بینی از حرف زدن یا خندیدن های طولانی پرهیز کنید.
 • حدالامکان با عطسه یا سرفه نکنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 • از مسواک های با فرچه های نرم برای تمیز کردن دندان های تان استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از جراحی بینی، اسپلینت به مدت پنج تا هفت روز بر روی بینی باقی می ماند تا از بینی محافظت شود. پانسمان داخل بینی نیز فردای روز جراحی برداشته خواهد شد.
 • معمولا صورت تا چند روز بعد از جراحی پف دارد که البته کاملا طبیعی است.
 • مصرف داروهای مسکن، به تسکین درد و ناراحتی بیمار کمک خواهد کرد. البته این جراحی درد بسیار کمی را به همراه دارد.
 • توصیه می شود به مدت یک هفته از فین کردن بینی خودداری شود.
 • بسیاری از بیماران تا چند هفته بعد از جراحی از کبودی و تورم اطراف چشم ها و بینی خود شکایت می کنند. استفاده از کمپرس یخ می تواند مفید باشد. البته این مورد را در نظر داشته باشید که کمپرس نباید به طور مستقیم بر روی پوست بینی گذاشته شود.

ذکر یک نکته الزامیست: در صورتی که از بخیه های جاذب استفاده شود، نیازی به کشیدن بخیه ها نخواهد بود.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند. مواردی از قبیل:

 • بالا نگه داشتن سر برای مدت زمانی بعد از جراحی. معمولا توصیه می شود هنگام خواب یک یا دو بالشت زیر سر گذاشته شود. این کار از شدت التهاب و تورم بینی کم می کند.
 • از تماس با نور خورشید باید تا حد امکان خودداری شود.
 • بعد از جراحی بینی آب فراوان بنوشید.
نکات مهم مراقبتی

بعد از جراحی بینی آب فراوان بنوشید.

 • استفاده از عینک چه آفتابی چه طبی، بعد از عمل ممنوع است. چرا که فشار بیشتری به بینی وارد خواهد شد.
 • یکی از نکات مهم بعد از جراحی، چسب زدن بینی است که حتما باید رعایت شود. این کار از میزان تورم بینی کم می کند و باعث می شود فرم بینی حفظ شود.
 • انجام فعالیت های شدید بدنی، مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا ورزش به مدت حداقل چهار تا شش هفته ممنوع است. ممکن است اجازه رفتن به استخر بعد از سه هفته به بیمار داده شود.
 • بسته به نوع کار، بیمار می تواند یک هفته بعد به محل کار خود برگردد.
 • حتما بعد از جراحی، چند نوبت به پزشک مراجعه کنید.
 • هم چنین در روز ها و حتی ماه های اولیه بعد از عمل بینی که هنوز نتایج عمل به طور محسوس قابل مشاهده نیست اجازه قضاوت به اطرافیان خود ندهید چرا که تاثیرات سویی در اعتماد به نفس تان از ظاهر چهره تان بر جای می گذارد.
 • *این گونه با رعایت موارد مذکور می توانید دوران نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارید و تا حد چشم گیری از بروز عوارض مربوط به جراحی بینی بکاهید.

هزینه جراحی بینی در تهران

در ابتدا لازم است بدانید که هزینه های جراحی فرمدهی بینی فرآیندی کاملا خصوصی و به نوع بینی و تکنیک به کار رفته در عمل بستگی دارد به همین دلیل نمی توان قیمت قطعی در این مورد اعلام کرد.

حتی میزان هزینه های احتمالی این عمل در طی جلسه مشاوره ای با جراح و بررسی تغییرات لازمه برآورد می گردد.

پارامتر های که عموماٌ بر روی قیمت جراحی تاثیر گذار است عبارت اند از:

 • میزان دستمزد جراح با توجه به مهارت، تخصص، تجربه و شهرت وی
 • تعداد جلسات مراجعه به مطب و پرداخت حق الویزیت برای چکاپ
 • میزان حق ویزیت
 • موقعیت مکانی مطب
 • نوع بیمارستان محل جراحی (از جهت دولتی یا خصوصی بودن)

نتیجه بعد از عمل بینی

فرم بینی چه زمانی بعد از جراحی مشخص می شود؟

 

سخن پایانی

جراحی بینی در هر فردی نتایج متفاوتی را به همراه دارد و بیمار باید از مقایسه خود با دیگران خودداری کند. با رعایت نکات گفته شده از سوی پزشک متخصص، مشکلات رایج بعد از عمل بینی را به راحتی مرتفع کنید و در نهایت دوره نقاهت با سرعت بیشتری طی می شود و شاهد نتایج درخشان تری خواهیم بود.

منبع:

https:// www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
همه چیز درباره پولیپ بینی

همه چیز درباره پولیپ بینی

ممکن است همه ما دچار علائم سرماخوردگی شویم و هر راهی را برای درمان امتحان کرده باشیم، اما هیچ نتیجه ای نگرفته باشیم! این امر نشان دهند ه این مساله است که ممکن است این قضیه هیچ ارتباطی به سرماخوردگی نداشته باشد و مشکل ناشی از پولیپ بینی باشد. این بیماری از شایع ترین...

کاهش چربی سلولیت و سفت شدن پوست با امواج خنک کننده دستگاه ONDA

کاهش چربی سلولیت و سفت شدن پوست با امواج خنک کننده دستگاه ONDA

امروزه چاقی یکی از معضلاتی است که در اثر خوردن بیش از اندازه مواد مضر، تحرک کم و به طور کلی سبک زندگی ناسالم ایجاد می شود. چربی بیش تر در نواحی پهلو و شکم افراد ظاهر می شود. بیش تر افراد برای کم کردن وزن خود و رهایی از چربی های اضافه این قسمت ها و یا قسمت های دیگر بدن...

هر آنچه که باید در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

هر آنچه که باید در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

جراحی لیپوساکشن، نوعی جراحیی زیبایی و روشی سریع برای لاغری های موضعی است که این روزها برای افراد چاق و دارای اضافه وزن انجام می شود. به دلیل موفقیت بالایی که این روش جراحی دارد افراد بسیاری هستند که برای انجام آن اقدام می کنند. از سوی دیگر ایمنی و بی خطر بودن این روش...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

13 دیدگاه ها
 1. ممنون خیلی جامع و کامل بود.

  پاسخ
  • خواهش می کنم.

   پاسخ
 2. سلام هزینه جراحی گوشتی و استخوانی متفاوته؟

  پاسخ
  • بله می تونید در این مورد مشاوره بگیرید و یا با مطب تماس بگیرید.

   پاسخ
 3. اگر کسی بعد از عمل بینی باردار شد، بارداری باعث میشه که بینی ش خراب بشه؟

  پاسخ
  • همانطور که می دانید در دوران بارداری مخصوصا در ماه های آخر تمام بدن مارد ورم می کند و همین اتفاق در بینی نیز می افتد و البته اتفاقی طبیعی است و بعد از زایمان تمامی اعضای بدن متورم شده به حالت اول خود بر می گردند و جای نگرانی ندارد.

   پاسخ
 4. آقاي دكتر ببخشيد شما جراحي ترميمي بينيم انجام ميديد؟

  پاسخ
  • بله انجام میشه با گذشت مدتی بعد از بهبودی کامل از جراحی بینی اول

   پاسخ
 5. سلام آقای دکتر من شش ماه که زایمان کردم می تونم الان جراحی بینی انجام بدم ؟

  پاسخ
  • باید از لحاظ جسمی بررسی شوید.

   پاسخ
 6. آیا عمل بینی تغییری روی فرم لب ها ایجاد می کند؟

  پاسخ
  • خیر تغییری در فرم لب ها ایجاد نمی کند و در برخی از موارد باعث خوش فرم شدن لب ها نیز می شود.

   پاسخ
 7. با سلام
  بنده 11 سال پیش جراحی بینی انجام دادم ، ولی متاسفانه انحراف بینیم برگشته ، جناب دکتر جراحی ترمیمی انجام میدن؟ با چه روشی انجام میدن؟

  پاسخ
Average
4.4 Based On 7
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *