انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۲۹ دقیقه
دکتر داریوش نادری / جراحی بینی / جراحی بینی | مزایا، نمونه کار، ویدئوهای اتاق عمل، مراحل جراحی

جراحی بینی | مزایا، نمونه کار، ویدئوهای اتاق عمل، مراحل جراحی

هر ساله به تعداد افرادی که خواهان جراحی بینی و ایجاد تغییر در ظاهر بینی خود هستند، افزوده می شود. برخی افراد از بدو تولد ناهنجاری هایی را در بینی خود دارند و از مشکلات تنفسی رنج می برند، اما در برخی دیگر تغییراتی به مرور در ظاهر بینی ایجاد خواهد شد. به عنوان مثال، گاهی آسیب وارده به استخوان می تواند یکی از دلایل تغییر فرم و ظاهر بینی باشد. از آن جایی که بینی عضو مرکزی صورت است، هر گونه تغییر در این ناحیه می تواند تاثیر بسیاری بر روی زیبایی ظاهری صورت بگذرد. به همین خاطر، افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و اعتماد به نفس خود را از دست دادند، می توانند از مزایای جراحی زیبایی بینی بهره مند شوند. در این مقاله به توضیحات کاملی درباره مزایا، نحوه انجام، روش ها، مدل های جراحی بینی، مراقبت های قبل و بعد عمل و … می پردازیم. با ما همراه باشید…

جراحی بینی در مردی 30ساله
نمونه ای از جراحی بینی در خانمی جوان

تماس-با-دکتر-نادری

آناتومی داخلی بینی

ساختار داخلی بینی، از اجزای غضروفی و استخوانی تشکیل شده اند که عبارتند از:

 • استخوان بینی که در بالای بینی قرار گرفته است، پشتیبان بینی به حساب می آید و وظیفه نگهداری از بخش های بالایی بینی را بر عهده دارد. استخوان های بینی، پل بینی را تشکیل می دهند. حین جراحی بینی، موقعیت این استخوان ها تغییر پیدا می کنند.
 • غضروف تیغه بینی: تیغه بینی، مانند یک دیوار بینی را به دو بخش تقسیم کرده و نگهدارنده بینی می باشد.
 • غضروف فوقانی جانبی: این غضروف ها در یک سوم میانی بینی وجود دارند و از بالا با استخوان های بینی و از پایین با غضروف های تحتانی جانبی مجاورت دارند.
 • غضروف تحتانی جانبی: این غضروف ها نوک بینی را تشکیل می دهند که آن را اصطلاحا آلار (به معنای شبیه بال) می نامند. و ساختار آن به طور مستقیم روی ظاهر نوک بینی تاثیر گذار است، به همین دلیل در جراحی بینی در صورت نیاز، اندازه و شکل این غضروف ها اصلاح می شوند.

جراحی بینی چیست؟

از سوی سازمان های معتبر جهانی به عنوان یک عمل زیبایی محبوب در بین افراد در گروه های سنی مختلف شناخته شده است. چرا که جراحی بینی می تواند علاوه بر درمان، نقائص موجود در ظاهر بینی را نیز برطرف کند. جراحی بینی گوشتی امروزه به یکی از پرطرفدارترین و مهم ترین جراحی های زیبایی بینی تبدیل شده است. جراحی بینی نتیجه تعامل میان بیمار و پزشک است. بیمار باید اعتماد کامل به جراح خود داشته باشد و در عین حال، انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشد. یکی از نکات مهم در خصوص جراحی بینی، انتخاب جراح پلاستیک باتجربه در این زمینه و شرکت در جلسات مشاوره است هم چنین در این ملاقات می توانید در مورد راهکار های کاهش عوارض عمل بینی اطلاعاتی مفید را کسب کنید. اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید یا می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

برخی از کارهای که در جراحی بینی انجام می شوند عبارت اند از:

 • تغییر اندازه بینی با ایجاد تعادل در بین اجزای صورت
 • رفع افتادگی یا قوز در روی بینی
 • نوک بینی را تغییر می دهد
 • سوراخ بینی تنگ یا گشاد تر می شود.
 • استخوان بینی نیز باریک تر می شود.
 • زاویه بین بینی با لب متناسب می شود.
 • اصلاح انحراف تیغه بینی که به عنوان یک امر مهم در زمینه درمانی بینی است با این کار یکی از شدیدترین و شایع ترین مشکلات بینی که اختلال تنفسی است با تنظیم ساختار های بینی برطرف می گردد.
تغییر محسوس بینی با عمل
تغییر محسوس بینی با رینوپلاستی

مزایای جراحی زیبایی بینی

همان طور که گفته شد جراحی بینی برای متناسب سازی و رفع معایب بینی استفاده می گردد. در نتیجه آن، بینی ظاهری بهتر پیدا کرده، اعتماد به نفس فرد افزایش یافته و او می تواند حضور پر رنگ تری در جامعه داشته باشد. معایبی که با استفاده از جراحی زیبایی بینی رفع می گردد، شامل سایز بزرگ بینی، رفع قوز، تغییر سایز سوراخ های بینی می باشد. جراحی بینی با رفع پولیپ و انحراف می تواند به زیبا سازی بینی کمک کند. همچنین ظاهر بینی استخوانی و گوشتی با جراحی زیبایی بینی کاملا بهبود می یابد. در برخی افراد که نیاز به تغییرات گسترده ای در بینی ندارند و تنها می خواهند اصلاحاتی در نوک بینی ایجاد کنند، جراحی تیپ پلاستی توصیه می شود.

با رفع مشکلات داخلی بینی، کیفیت تنفس و اکسیژن رسانی بدن بهبود یافته و فرد می تواند زندگی بهتری را تجربه نماید. بهبود کیفیت تنفس از ابتلا به بیماری هایی نظیر ناراحتی قلبی، آلزایمر، گرفتگی عضلات و نفس تنگی جلوگیری می نماید.

بیشتر بخوانید: جراحی گوش

روند جراحی بینی

جراحی بینی به معنی تغییر فرم و ظاهر بینی است.

در  ابتدا، برشی بر روی بافت بینی زده می شود تا پزشک به استخوان و غضروف دسترسی پیدا کند. در بیشتر موارد، این برش داخل بینی زده می شود تا کمترین میزان اسکار بر جای بماند. در برخی موارد، برش هایی در ناحیه ای به نام کولوکولا، پوست جدا کننده سوراخ های بینی زده می شود. در مرحله بعد، بسته به میزان تغییرات، مقداری از استخوان و یا غضروف برداشته و یا غضروف به بینی اضافه خواهد شد. به عنوان مثال، در صورتی که نوک بینی بزرگ باشد، غضروف اضافی باید برداشته شود.

زاویه بینی و لب فوقانی نیز باید در نظر گرفته شود. در پایان، برش ها بخیه زده می شوند و اسپلینتی بر روی قسمت خارجی بینی قرار می گیرد تا به حفظ فرم بینی در طول سپری شدن دوره نقاهت کمک شود. مواد جاذب و نرمی داخل بینی گذاشته می شوند تا استحکام تیغه میانی بینی که سپتوم نام دارد، حفظ شود.

نمونه عمل زیبایی همزمان بینی و پروتز چانه
نمونه ای از عمل زیبایی همزمان رینوپلاستی و پروتز چانه
طبیعی بودن عمل بینی
جراحی بینی طبیعی
قبل و یک ماه بعد از عمل پروتز چانه و جراحی بینی
تصاویر مربوط به قبل و یک ماه بعد از عمل پروتز چانه و جراحی بینی

انواع روش های جراحی بینی 

رینوپلاستی را می توان به دو روش باز یا بسته انجام داد، در این مرحله جراح با در نظر گرفتن ابعاد مختلفی از بینی و صلاح دید خود هر یک از این تکنیک ها را انتخاب می کند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که تفاوت جراحی بینی بازبا بسته چیست؟ کدام بهتر است؟ پیشنهاد می کنیم برای یافتن سوال خود مقاله مرتبط را مطالعه نمایید.

در عمل به روش بسته جراح از طریق سوراخ های داخلی بینی برای رفع نقائص موجود در بینی اقدام می کند. اما در تکنیک باز دسترسی بیشتری بر روی اندام ها یداخلی بینی وجود دارد و اغلب برای موارد درمانی به کار می روند و به تبع آن تغییرات چشم گیری ایجاد می شود.

بخشی از نمونه عمل های جراحی بینی که دکتر نادری انجام داده است.

مدل های جراحی زیبایی بینی

پس از اینکه پزشک بینی را معاینه می نماید، با توجه به مشکلات ظاهری، نظر بیمار و تناسب با دیگر اجزا صورت، اقدام به انتخاب مدل و جراحی بینی می پردازد. مدل های انتخابی شامل، بینی طبیعی، بینی نیمه فانتزی و بینی فانتزی می باشد. امروز بینی نیمه فانتزی و طبیعی از محبوبیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده اند. زیرا این مدل از بینی ها با گذر زمان و افزایش سن، مناسب تر می باشد. در هر صورت در انتخاب مدل جراحی زیبایی بینی حتما با پزشک مشاوره نمایید وجنبه تناسب صورت را جدی بگیرید.

ویژگی عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی که بیشتر طرفدارانش آقایان می باشند، در اکثر اوقات صرفا برای رفع مشکلات ظاهری و تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی های بینی طبیعی، میزان فاصله بینی با لب و چانه می باشد که توسط بهترین جراح بینی و بر حسب تناسب با سایر اجزای صورت صورت می پذیرد. در جراحی بینی طبیعی، اندازه بینی بیش از حد کوچک نمی شود و قوس روی بینی هم کم می باشد.

جراحی نیمه فانتزی بینی

جراحی بینی نیمه فانتزی، ترکیبی از دو مدل قبلی می باشد. این مدل از جراحی بینی امروز پرطرفدارترین در میان خانم ها می باشد. در این جراحی علاوه به حل مشکلات ظاهری، قوس و حالت عروسکی نیز کمی اعمال می گردد.

جراحی بینی فانتزی یا عروسکی

جراحی بینی فانتزی نیازمند تخصص زیادی می باشد. در این مدل از جراحی زیبایی، که به مدل سربالا نیز معروف است، بینی زیباجو بسیار کوچک شده و ممکن است مشکلات تنفسی ایجاد گردد. همچنین در انتخاب این مدل جراحی بینی حتما باید تناسب بینی با دیگر اعضا چهره بررسی شود.

تصمیم در مورد جراحی بینی

صرف نظر از علت جراحی بینی، چه زیبایی و چه درمانی، انتخاب جراح پلاستیک از اهمیت بسیار  بالایی برخوردار است. پزشک در ابتدا به معاینه کامل ساختار داخلی و خارجی بینی می پردازد تا بداند بینی چه تغییراتی نیاز دارد. پزشک هم چنین به بررسی سوابق پزشکی بیمار می پردازد تا از عدم حساسیت به ماده بیهوشی مطمئن شود. تست های تصویربرداری تا حد زیادی نتایج جراحی را نشان می دهند.

چه کسانی به دنبال انجام جراحی زیبایی بینی هستند؟

بسیاری از افرادی که عمل بینی با هدف درمانی را انتخاب می کنند، پس از آن دچار ملالی می شوند که پس از اتمام عمل با ظاهر چهره شان که بینی در آن نقش به سزایی ایفا می کند، مشکل دارد. سپس برای ایجاد صورتی متناسب اقدام به انجام جراحی رینوپلاستی می کنند. لازم به ذکر است که تعداد بسیار معدودی از متقاضیان رینوپلاستی آسیب بینی دارند و اکثرا افرادی که در پی گذراندن این عمل هستند از سلامت عمومی برخوردارند یا به عبارت دیگری عوارض مربوط به عمل جراحی را درک کرده و هم چنین انتظارات واقع بینانه ای نسبت به آن دارند.

بیشتر بخوانید: جراحی همزمان بینی و چانه

جراحی بینی در خانم 23 سال
نمونه ای دیگر از عمل زیبایی بینی

آیا جراحی بینی برای من مناسب است؟

جهت اقدام به جراحی بینی، بیمار باید از لحاظ بدنی کاملا سالم باشد و این نکته را در نظر داشته باشد که هدف از انجام این جراحی، بهبود زیبایی ظاهری بینی و برقراری توازن و تناسب بیشتر میان صورت و سایر اجزای صورت می باشد. پیش از انجام جراحی، مواردی مانند نوع پوست، میزان استحکام استخوان و غضروف بینی و هم چنین سن بیمار باید بررسی شود. نکته مهم دیگر این است که رشد استخوان بینی باید کامل شده باشد. مگر این که بیمار از مشکلات تنفسی شدیدی رنج ببرد. قبل از جراحی، شما می توانید در خصوص ایجاد تغییرات بیشتر در صورت خود مانند پروتز چانه همزمان با جراحی بینی، مشاوره داشته باشید.

بهترین سن برای عمل زیبایی بینی کدام است؟

از آنجایی که نوجوانان بیش از سایر افراد به ظاهر چهره ی خود اهمیت می دهند پس آنقدر هم عجیب و دور از ذهن نیست که در صورت خود به دنبال عیب و ایرادی بگردند که بعد از رفع آن بتوانند چهره ای ظاهر مطلوب تری از خود به دست اورند. این دسته از افراد عمدتا بر روی عضو بینی بسیار حساس تر از سایر اجزای صورت هستند. البته که حق هم دارند چرا که بینی تاثیر به سزایی در فرم و شکل ظاهری چهره دارد چنانچه کسانی که تجربه انجام این عمل جراحی را داشته اند معتقدند تغییر بسیار شگفتی بعد از عمل را شاهد بوده اند و البته که همینطور هم هست.

پس بسیاری از متخصصین این حوزه درمانی معتقدند نوجوانی که قصد انجام رینوپلاستی را دارند باید دست نگاه دارند تا در سنی مناسب اقدام به جراحی بینی کنند تا به نتایج دلخواه خود برسند. حال آن که افراد از چه سنی می توانند اقدام به جراحی بینی کنند؟ پرسش بسیار مهمی است که مکرراٌ از سوی کاربران مطرح می گردد. به همین منظور پاسخی در ادامه پاسخی در خور ارائه می کنیم:

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است، پزشکان بسیاری معتقدند که در دختران از سن ۱۶ سالگی و در پسران از سن ۱۷ سالگی مجاز به انجام این نوع جراحی هستند. چرا که در این سنین مشخص شده صفحات که استخوان های بینی را رشد می دهد بسته شده و امکان تغییر هیچ گونه تغییر حالتی در بینی وجود ندارد.

چه آمادگی های قبل از جراحی بینی ضرورت دارد؟

مواردی که قبل از جراحی بینی باید رعایت شوند، در اختیار بیمار قرار خواهند گرفت. مواردی از قبیل:

 • گذارندن جلسات مشاوره ای اولیه با پزشک جراح و بیان خواسته های بعد از عمل جراحی
 • در میان گذاشتن سوابق پزشکی
 • در همان روز عمل ناشتا باشید این بدین معنی است که از ۸-۱۲ ساعت قبل از خوردن و نوشیدن هر نوع ماده غذایی اجتناب کنید.
 • از چند روز قبل به میزان کافی آب بنوشید.
 • شب قبل از عمل حتما استحمام کنید چرا که علاوه بر این که هر گونه مواد آرایشی بهداشتی را از روی پوست تان می زداید می تواند به افزایش آرامش روحی تان نیز کمک کند. چرا که اضطراب یکی از عوامل مخب در عمل جراحی است به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند از روش های مختلفی برای کاهش استرس خود کمک بگیرید.
 • در روز عمل از هیچ گونه مواد آرایشی و بهداشتی اعم از لاک ناخن و کرم مرطوب کننده استفاده نکنید.
 • حتما در روز انجام عمل فردی را به عنوان همراه در کنار خود دشاته باید تا قبل و بعد از عمل حامی عاطفی و فیزیکی تان باشد.
 • آزمایشات روتین قبل عمل را انجام دهید و به همراه پرونده پزشکی خود در اتاق عمل به همراه داشته باشید.
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، حداقل شش هفته قبل از جراحی. چرا که نیکوتین موجود در سیگار، احتمال بروز عوارض حین جراحی و بعد از آن را افزایش می دهد و روند بهبود را به تاخیر می اندازد.
 • بهتر است جراحی بینی تا زمان بهبود بیماری و سرماخوردگی به تعویق بیفتد.
 • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ژلوفن. این قبیل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند. مصرف داروهای بعد از جراحی بینی مه توسط پزشک برای شما تجویز می شود ضروری است و از بروز درد و عفونت پیشگیری می کند.

جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

در روز جراحی و پس از مراجعه بیمار چک آپ نهایی آزمایش خون توسط متخصص بیهوشی انجام و در صورت عدم احتمال ایجاد مشکلات در نتیجه بی هوشی، برگه تاییدیه امضا می گردد. بیهوشی قبل از جراحی بینی به منظور جلوگیری از هر گونه درد و ناراحتی برای بیمار انجام می شود.

سپس به بیمار لباس مناسب پوشانده و به اتاق جراحی راهنمایی می گردد. در این مرحله پرسنل اتاق عمل مجددا در خصوص مدل جراحی مورد علاقه بیمار پرسش نموده و بیمار را به منظور جراحی آماده می نمایند. در این بخش به بررسی مراحل جراحی بینی می پردازیم:

مراحل جراحی بینی

در این بخش به توضیحاتی درباره مراحل جراحی بینی می پردازیم:

مرحله اول بیهوشی

قبل از انجام جراحی بینی، بیمار نباید هوشیار باشد تا جراح بتواند با آرامش خاطر جراحی را انجام دهد. از این رو بیهوشی قبل عمل انجام می شود. معمولا جراحی بینی با بیهوشی عمومی صورت می پذیرد. اما ممکن است از بی حسی موضع تا آرام بخش وریدی نیز استفاده گردد.

مرحله دوم برش بینی

جراح، قبل از اینکه جراحی را شروع کند، نواحی که نیاز به برش دارد را علامت گذاری می کند تا برش ها با ظرافت و دقت بالایی انجام گردد. البته برش بینی در جراحی بینی باز و بسته متفاوت می باشد و بر اساس نوع جراحی، جراح برش ها را ایجاد می نماید تا دسترسی به داخل بینی انجام شود.

مرحله سوم رفع ایرادات بینی

آن بخش هایی از بینی که نیاز به تغییر و رفع ایراد دارد، توسط جراح انجام شده و نواقصی مانند قوز، انحراف تیغه بینی، مشکلات غضروف بینی و … اصلاح می شود.

مرحله چهارم بخیه و گچ بینی

در مرحله آخر نواحی که برش خورده بود، بخیه زده می شود و پس از آن بینی گچ گرفته شده و پانسمان می شود.

چگونه می توان یک جراح پلاستیک خوب انتخاب کرد؟

در ابتدا بهتر است بدانید که اگر جراحی به طور نابلدانه و بد انجام شود، خسارات جبران ناپذیری فراوانی هم در سلامتی و هم بر روی زیبایی ظاهری افراد بر جای می گذارد پس باید با انتخابی هوشمندانه بهترین جراح پلاستیک را از میان این حجم از متخصصین برگزینید.

 1. تحصیلات و تجربه: یکی از مهم ترین فاکتور های شناخت و انتخاب بهترین جراح بینی است، زیرا فردی که سال های سال با تلاش و پشتکار خود اقدام به کسب مهارت و تخصص در زمینه ی جراحی های زیبایی و پلااستیک کرده است و همینطور مدارک و گواهینامه های معتبری را از مراکز شناخته شده اخد کرده اند بیش از سایر افراد صلاحیت آن را دارند که با دانش خود عمل موفقیت آمیزی را رقم بزنند. در همین حین کسی که تعداد بسیار زیادی عمل جراحی بینی موفقیت امیزی را انجام داده است و در نمونه کار های بسیاری از آن موجود است می توان گزینه مناسبی برای شما باشد. علاوه بر آن این پزشکی را انتخاب کنید که توجه ویژه ای به مجرای تنفسی و ساختار بینی دارد نیز بسیار مهم است.
  نمونه ای از عمل جراحی بینی که توسط دکتر نادری با دقت و مهارت فراوانی انجام شده است:

   

جراحی فرمدهی به بینی
تغییر شگرفی که بعد از عمل بینی رخ می دهد را تماشا کنید.
 • سوابق کاری: در همین ابتدا ذکر یک نکته الزامیست این که یک دکتری انتخاب کنید که صرفا تجربه کاری بالایی داشته است به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت آمیز بودن عمل شما باشد چرا که سابقه کاری روشن و مثبت از جهت اخلاق حرفه ای، نیز می تواند در کنار تجربه بالای در انتخاب یک جراح بیش از پیش اهمیت داشته باشد. همین امر موجب افزایش محبوبیت و شهرت فرد در بین مردم عامه می شود و با تحقیق میدانی کمی در بین دوستان آشنایان می نوانید به مراد خود برسید.
 • پارامتر های شخصی: همانطور که می دانید عمل جراحی بینی یک فرآیند شخصی است به همین دلیل هر کسی یک سری فاکتور های را بر اساس سلیقه و میل باطنی و ظاهری خود دارد. به همین جهت با توجه به توقعاتی که از چهره واقعی خود بعد از عمل دارد به سراغ جراحی می رود که بداند شیوه عمل جراحی وی چگونه است و عموماٌ چه نوع بینی های را بهتر عمل می کند. بنابراین وی می داند که پزشکی را باید برگزیند که به دغدغه های شخصی اش اهمیت دهد و از همه مهم تر درکی از نگرانی های فرد داشته باشد و هم چنین برنامه ریزی معقولانه ای برای رسیدن به نتیجه ای دلخواه بریزد.
 • مراقبت بعد از عمل جراحی بینی

  در ابتدا لازم به ذکر است رعایت مناسب نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی یکی از مهم ترین فاکتور های موفقیت آمیز بودن جراحی است زیرا در صورت بی دقتی ممکن است تمامی زحمات جراح و نتیجه عمل جراحی خوشایند نباشد.

  مهم ترین نکات مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی عبارت اند از:

  • همیشه پزشکان از یک روز اول بعد از جراحی به عنوان سخت ترین قسمت ریکاوری یاد می کنند، چون در این مدت هنوز اثرات مخرب دارو های بیهوشی از بین نرفته است و فرد هوشیاری کاملی را نیز ندارد، علاوه بر آن اغلب شاهد سر درد، تورم شدید، کبودی، خونریزی بینی هستیم.
  • بعد از عمل توجه داشته باشید که زمان مناسب برای شستشو و حمام کردن را از پزشک خود بپرسید.
  • سعی کنید تا می توانید مایعات مصرف کنید و حتی غذا هایتان را به صورت نرم و میکس شده بخورید.

  *توصیه های مهم در مورد رژیم غذایی بعد از عمل بینی را جدی بگیرید. باید در نظر بگیرید که شما بعد از عمل تغییر فرم بینی تان باید غذا های نرم و آبکی بخورید تا در صورت گاز زدن فشاری به محل جراحی وارد نشود.

  • در این دوران پزشکان توصیه می کنند از سفر کردن با هواپیما خودداری کنید.
  • در روز های اولیه بعد از عمل بینی از حرف زدن یا خندیدن های طولانی پرهیز کنید.
  • حدالامکان با عطسه یا سرفه نکنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
  • از مسواک های با فرچه های نرم برای تمیز کردن دندان های تان استفاده کنید.
  • بلافاصله بعد از جراحی بینی، اسپلینت به مدت پنج تا هفت روز بر روی بینی باقی می ماند تا از بینی محافظت شود. پانسمان داخل بینی نیز فردای روز جراحی برداشته خواهد شد.
  • معمولا صورت تا چند روز بعد از جراحی پف دارد که البته کاملا طبیعی است.
  • مصرف داروهای مسکن، به تسکین درد و ناراحتی بیمار کمک خواهد کرد. البته این جراحی درد بسیار کمی را به همراه دارد.
  • توصیه می شود به مدت یک هفته از فین کردن بینی خودداری شود.
  • بسیاری از بیماران تا چند هفته بعد از جراحی از کبودی و تورم اطراف چشم ها و بینی خود شکایت می کنند. استفاده از کمپرس یخ می تواند مفید باشد. البته این مورد را در نظر داشته باشید که کمپرس نباید به طور مستقیم بر روی پوست بینی گذاشته شود.

  ذکر یک نکته الزامیست: در صورتی که از بخیه های جاذب استفاده شود، نیازی به کشیدن بخیه ها نخواهد بود.

  آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند. مواردی از قبیل:

  • بالا نگه داشتن سر برای مدت زمانی بعد از جراحی. معمولا توصیه می شود هنگام خواب یک یا دو بالشت زیر سر گذاشته شود. این کار از شدت التهاب و تورم بینی کم می کند.
  • از تماس با نور خورشید باید تا حد امکان خودداری شود.
  • بعد از جراحی بینی آب فراوان بنوشید.
  نکات مهم مراقبتی
  بعد از جراحی بینی آب فراوان بنوشید.
  • استفاده از عینک چه آفتابی چه طبی، بعد از عمل ممنوع است. چرا که فشار بیشتری به بینی وارد خواهد شد.
  • یکی از نکات مهم بعد از جراحی، چسب زدن بینی است که حتما باید رعایت شود. این کار از میزان تورم بینی کم می کند و باعث می شود فرم بینی حفظ شود.
  • انجام فعالیت های شدید بدنی، مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا ورزش به مدت حداقل چهار تا شش هفته ممنوع است. ممکن است اجازه رفتن به استخر بعد از سه هفته به بیمار داده شود.
  • بسته به نوع کار، بیمار می تواند یک هفته بعد به محل کار خود برگردد.
  • حتما بعد از جراحی، چند نوبت به پزشک مراجعه کنید.
  • هم چنین در روز ها و حتی ماه های اولیه بعد از عمل بینی که هنوز نتایج عمل به طور محسوس قابل مشاهده نیست اجازه قضاوت به اطرافیان خود ندهید چرا که تاثیرات سویی در اعتماد به نفس تان از ظاهر چهره تان بر جای می گذارد.
  • *این گونه با رعایت موارد مذکور می توانید دوران نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارید و تا حد چشم گیری از بروز عوارض مربوط به جراحی بینی بکاهید.

  هزینه جراحی بینی در تهران

  در ابتدا لازم است بدانید که هزینه های جراحی فرمدهی بینی فرآیندی کاملا خصوصی و به نوع بینی و تکنیک به کار رفته در عمل بستگی دارد به همین دلیل نمی توان قیمت قطعی در این مورد اعلام کرد.

  حتی میزان هزینه های احتمالی این عمل در طی جلسه مشاوره ای با جراح و بررسی تغییرات لازمه برآورد می گردد.

  پارامتر های که عموماٌ بر روی قیمت جراحی تاثیر گذار است عبارت اند از:

  • میزان دستمزد جراح با توجه به مهارت، تخصص، تجربه و شهرت وی
  • تعداد جلسات مراجعه به مطب و پرداخت حق الویزیت برای چکاپ
  • میزان حق ویزیت
  • موقعیت مکانی مطب
  • نوع بیمارستان محل جراحی (از جهت دولتی یا خصوصی بودن)

  نتیجه بعد از عمل بینی

  سوالات متداول جراحی بینی

  سخن پایانی

  جراحی بینی در هر فردی نتایج متفاوتی را به همراه دارد و بیمار باید از مقایسه خود با دیگران خودداری کند. با رعایت نکات گفته شده از سوی پزشک متخصص، مشکلات رایج بعد از عمل بینی را به راحتی مرتفع کنید و در نهایت دوره نقاهت با سرعت بیشتری طی می شود و شاهد نتایج درخشان تری خواهیم بود.

  دکتر داریوش نادری

  دکتر داریوش نادری

  دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

  برچسب ها:
  مقالات مرتبط

  لیپوماتیک ۳۶۰ درجه

  عمل پیکرتراشی لیپوماتیک به جهت زیبا و خوش فرم شدن بدن انجام می‌شود و باعث می‌شود که فرد به اندام ایده‌آل خود برسد. در انجام عمل لیپوماتیک 360 درجه، همزمان در چند ناحیه از بدن به‌طور همزمان فرایند حذف چربی‌های اضافه، انجام می‌شود. منظورازلیپوماتیک 360 درجه چیست؟ عمل...

  بهترین جراح بینی استخوانی تهران + نمونه کار و فیلم واقعی

  بهترین جراح بینی استخوانی تهران + نمونه کار و فیلم واقعی

  بهترین جراح بینی استخوانی در تهران چه کسی است؟ این سوال از پر تکرارترین سوالاتی است که افرادی که دارای این فرم بینی هستند می پرسند، در واقع این سوال و یافتن پاسخ آن یکی از مهمترین گام های جراحی بینی استخوانی محسوب می شود، چرا که انتخاب پزشک متخصص، با تجربه و ماهر در...

  هزینه جراحی بینی در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

  هزینه جراحی بینی در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

  اطلاع از هزینه جراحی بینی در شهر محل سکونت برای آن دسته از افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند بسیار با اهمیت است. همچنین این سوال پیش می آید که چه عواملی در برآورد میزان این هزینه ها نقش دارند، مسئله و دغدغه مهمی است که در ادامه مفصل تر بدان می پردازیم. قیمت عمل...

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  ۸۲ دیدگاه ها
  1. ممنون خیلی جامع و کامل بود.

   پاسخ
   • خواهش می کنم.

    پاسخ
  2. سلام هزینه جراحی گوشتی و استخوانی متفاوته؟

   پاسخ
   • بله می تونید در این مورد مشاوره بگیرید و یا با مطب تماس بگیرید.

    پاسخ
   • سلام دکتر ی قوز بد توی دماغم هست هزینه چطوره ؟

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز لازم است که به صورت حضوری معاینه انجام شود تا تغییراتی که باید اعمال شود را مشخص کنیم

     پاسخ
  3. اگر کسی بعد از عمل بینی باردار شد، بارداری باعث میشه که بینی ش خراب بشه؟

   پاسخ
   • همانطور که می دانید در دوران بارداری مخصوصا در ماه های آخر تمام بدن مارد ورم می کند و همین اتفاق در بینی نیز می افتد و البته اتفاقی طبیعی است و بعد از زایمان تمامی اعضای بدن متورم شده به حالت اول خود بر می گردند و جای نگرانی ندارد.

    پاسخ
  4. آقای دکتر ببخشید شما جراحی ترمیمی بینیم انجام میدید؟

   پاسخ
   • بله انجام میشه با گذشت مدتی بعد از بهبودی کامل از جراحی بینی اول

    پاسخ
  5. سلام آقای دکتر من شش ماه که زایمان کردم می تونم الان جراحی بینی انجام بدم ؟

   پاسخ
   • باید از لحاظ جسمی بررسی شوید.

    پاسخ
    • خسته نباشیدبینی گوشتی امکان بازگشت نداره؟

     پاسخ
     • درصورتی که جراحی بینی به درستی انجام شده باشد و در صورت نیاز غضروف نیز تقویت شده باشد، خیر بازگشتی ندارد.

      پاسخ
  6. آیا عمل بینی تغییری روی فرم لب ها ایجاد می کند؟

   پاسخ
   • خیر تغییری در فرم لب ها ایجاد نمی کند و در برخی از موارد باعث خوش فرم شدن لب ها نیز می شود.

    پاسخ
  7. با سلام
   بنده ۱۱ سال پیش جراحی بینی انجام دادم ، ولی متاسفانه انحراف بینیم برگشته ، جناب دکتر جراحی ترمیمی انجام میدن؟ با چه روشی انجام میدن؟

   پاسخ
  8. برای بعد از عمل بینی گوشتی میشه از راکوتان استفاده کرد؟

   پاسخ
   • دکتر از کجا متوجه بشیم چه بینی بهمون میاد؟

    پاسخ
    • در مشاوره و معاینه حضوری به طور کامل راهنمایی می شود.

     پاسخ
  9. ببخشید هزینه همه عمل ها یکی هست؟ یا گوشتی و استخوانی فرق داره؟

   پاسخ
   • جهت تعیین هزینه جراحی لازم است که معاینه انجام شود و نواقص و تغییرات لازم مشخص گردد تا هزینه دقیق معین شود.

    پاسخ
  10. آقای دکتر نقاهت بینی گوشتی بیشتر از استخونیه؟

   پاسخ
   • دکتر تا چند وقت چسب باید روی بینی بمونه؟

    پاسخ
    • معمولا لازم است حداقل دو هفته بعد از جراحی بینی چسب زده شود. در بینی های استخوانی توصیه می شود در حدود ۴ هفته و برای بینی های گوشتی حدود ۶ تا ۸ هفته استفاده شود. با این وجود نهایتا پزشک و جراح شما با توجه به وضعیت بینی شما در جلسات معاینه تعیین می کند که تا چه زمانی باید از چسب بروی بینی استفاده کنید.

     پاسخ
   • من قرص راکوتان مصرف می کردم الان میتونم بیام برای عمل؟؟؟؟

    پاسخ
    • باید حداقل سه ماه پیش از جراحی بینی، مصرف راکوتان را قطع شده باشد

     پاسخ
  11. سلام خسته نباشید دکتر عزیز مقاله تون بسیار عالی و پرمحتوا بود متشکریم ،فقط میخواستم بدونم کسی که قرص راکوتان برای پوست میخوره برای جراحی بینی تداخل ایجاد نمیکنه؟؟

   پاسخ
   • ممنون از حسن توجه شما
    باید حداقل ۳ ماه قبل از جراحی بینی مصرف راکوتان قطع شود.

    پاسخ
  12. ممنون از مقاله مفیدتون من خیلی دوست دارم بینیم عمل کنم ولی از درد و مواظبت های بعدش میترسم

   پاسخ
   • می توانید در جلسات مشاوره نگرانی ها و سوالات خود را مطرح نمایید تا دقیق تر راهنمایی شوید.

    پاسخ
  13. مرسی از توضیحاتتون فقد عمل انحراف بینی مثل عمل زیباییه همون قدر سخته؟

   پاسخ
  14. عمل تو بینی های گوشتی قابل بازگشت می‌تونه باشه یا دفورمه بشه

   پاسخ
   • اگر جراحی بینی گوشتی به درستی اناجام شده باشد، خیر بازگشتی ندارد

    پاسخ
  15. آقای دکتر چه مدت باید چسب روی بینی بمونه تا بینی فرم بگیره

   پاسخ
   • معمولا لازم است حداقل دو هفته بعد از جراحی بینی چسب زده شود. در بینی های استخوانی توصیه می شود در حدود ۴ هفته و برای بینی های گوشتی حدود ۶ تا ۸ هفته استفاده شود. با این وجود نهایتا پزشک و جراح شما با توجه به وضعیت بینی شما در جلسات معاینه تعیین می کند که تا چه زمانی باید از چسب بروی بینی استفاده کنید.

    پاسخ
  16. سلام وخسته نباشید، من بینیمو ۴سال پیش عمل کردم ولی اگه بخوام پره های بینیمو کوچیکترکنم،ایا زوده یا نه میتونم انجام بدم؟

   پاسخ
   • در صورتی که بعد از معاینه حضوری مشخص شود که لازم است تغییری در بینی انجام شود، می توانید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

    پاسخ
  17. ممنون برای مطالب خوبتون خیلی مفید بود ممنون میشم هزینه جراحی رو هم بفرمایین

   پاسخ
   • دوست عزیز لازم است که به صورت حضوری بینی شما و تغییرات لازم بررسی گردد تا هزینه دقیق اعلام شود.

    پاسخ
  18. دکتر کدوم بیمارستان عمل می کنین شما؟

   پاسخ
   • بیمارستان تندیس

    پاسخ
  19. چقدر اطلاعاتتون مفید بودن?

   پس همونطوری که گفتین هیچ مشکلی نیست که دخترا قبل ۱۸ سالگی (ینی از همون ۱۶ سالگی به بعد) عمل کنن؟
   چون میگن بینی رشد میکنه -_-

   پاسخ
   • توصیه می شود که بعد از ۱۸ سالگی که تا حد زیادی رشد و فرم صورت انجام شده است، اقدام به جراحی بینی شود.

    پاسخ
  20. بینی گوشی چقدر احتمال داره برگرده؟

   پاسخ
   • در صورتی که جراحی به درستی انجام شده باشد و تقویت غضروف و استخوان بینی صورت گرفته باشد، برنمی گردد.

    پاسخ
  21. ایا بینی گوشتی بعد از چند وقت ممکنه برگرده

   پاسخ
   • در صورتی که تقویت استخوان و غضروف بینی در جراحی بینی گوشتی به درستی انجام شده باشد، بعد از عمل مشکلی وجود نخواهد داشت.

    پاسخ
  22. سلام
   دماغ گوشتی چقدر ریسکه؟

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز
    بینی های گوشتی با توجه به پوست ضخیمی که دارند و همچنین ضعیف بودن غضروف و استخوان کمی پیچیده تر هستند ولی این به معنای ریسک نگران کننده عمل جراحی نخواهد بود؛ برای اطلاعات بیشتر مطلب جراحی بینی گوشتی را مطالعه نمایید.

    پاسخ
  23. دوره نقاهت بینی گوشتی چقدره دکتر؟

   پاسخ
   • به طور کلی دوره نقاهت اولیه جراحی بینی در حدود یک هفته است ولی عوامل مختلفی مانند نوع پوست که در بینی های گوشتی، ضخیم و چرب است می تواند این مدت زمان را بیشتر کند. دقت داشته باشید که نتیجه نهایی جراحی بینی بعد از ۶ ماه تا یک سال از جراحی مشخص خواهد شد.

    پاسخ
  24. بینی گوشتی برگشت داره؟

   پاسخ
   • در صورتی که پزشک به خوبی جراحی را انجام داده باشد و در صورت نیاز غضروف بینی تقویت شده باشد خیر برگشتی ندارد (جراحی بینی گوشتی).

    پاسخ
  25. من که خیلی میخام بیام عمل کنم خیلی میترسم

   پاسخ
   • جهت راهنمایی دقیق تر می توانید جلسات مشاوره داشته باشید

    پاسخ
  26. بهترین فصل برای جراحی بینی چه فصلی می باشد؟

   پاسخ
  27. من پیش شما عمل کردم عالی بودین

   پاسخ
   • سپاس، خوشحالیم از این بابت

    پاسخ
  28. کارتونربی نظیره

   پاسخ
   • ممنون از حسن نظر شما

    پاسخ
  29. بینی گوشتی بعد عمل برگشت داره؟

   پاسخ
   • در صورتی که پزشک به خوبی جراحی را انجام داده باشد و در صورت نیاز غضروف بینی تقویت شده باشد خیر برگشتی ندارد.

    پاسخ
  30. دو هفته بعد از جراحی بینی میتونیم بریم سرکار؟

   پاسخ
  31. دکتر بعد چند روز ورم میخوابه؟

   پاسخ
   • معمولا ورم تا چند ماه بعد از عمل بینی ادامه دارد و به مرور زمان کاهش پیدا میکند

    پاسخ
  32. بینی گوشتی چند درصد تغییر پیدا میکنه؟

   پاسخ
  33. سلام ممنون از مطالب مفید، فقط یک سوال اینکه من ۱۸ سالمه، عمل بینی انجام بدم امکان برگشتش هست؟

   پاسخ
   • خوشحالیم که براتون مفید بوده
    بعد از ۱۸ سالگی می توانید جراحی بینی داشته باشید.

    پاسخ
  34. آیا بینی های گوشتی هم به زیبایی بینی های استخوانی عمل خواهند شد؟
   من بینی گوشتی دارم و علاقمندم فانتزی عمل کنم، امکانش هست؟

   پاسخ
   • لازم است که به صورت حضوری معاینه شوید تا با توجه به ویژگی های بینی شما، تصمیم نهایی درباره فرم بینی گرفته شود.

    پاسخ
  35. من سه سال پیش خدمت شما عمل بینی رو انجام دادم، هنوز که هنوزه همه ازش تعریف میکنن، واقعا گل کاشتید.

   پاسخ
   • خوشحالیم که رضایت داشتید

    پاسخ
  36. سلام دکتر وقتتون بخیر، بینی من گوشتیه، آیا با عمل کردن میشه که طبیعی و خوب در آورد مدلشو

   پاسخ
   • بله حتما این امکان وجود دارد

    پاسخ
  37. من بینی گوشتی دارم و علاقمندم عمل کنم اما خیلی شنیدم که ممکنه خیلی تغییری تووش ایجاد نشه، آیا صحت داره؟ نمیشه فانتزی بشه؟

   پاسخ
   • فرم بینی گوشتی به دلیل ویژگی هایی که دارد کمی سبب نگرانی افراد می شود در صورتی که اگر به جراح متبحر و حاذقی مراجعه نمایید جای نگرانی نخواهد بود. بهتر است یک جلسه مشاوره داشته باشید تا دقیق تر راهنمایی شوید.

    پاسخ
  38. نمونه کارهای وسط مقاله خیلی خوب بود منو برا تصمیمم مصمم تر کرد

   پاسخ
   • خوشحالیم که براتون مفید بوده

    پاسخ
  39. پولیپ همزمان با زیبایی عمل کنیم روی زمان نقاهتش تاثیر داره؟

   پاسخ
  40. بعد از عمل بینی برای کوچک تر شدن بینی میتونیم آنزیم به بینی بزنیم

   پاسخ
   • برای مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۷۹۲۴۵۸ تماس بگیرید.

    پاسخ
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *