جراحی بینی

جراحی بینی

هر ساله به تعداد افرادی که خواهان انجام جراحی بینی و ایجاد تغییر در ظاهر بینی خود هستند، افزوده می شود. برخی افراد از بدو تولد ناهنجاری هایی را در بینی خود دارند و از مشکلات تنفسی رنج می برند، اما در برخی دیگر تغییراتی به مرور در ظاهر بینی ایجاد خواهد شد. به عنوان مثال، گاهی آسیب وارده به استخوان می تواند یکی از دلایل تغییر فرم و ظاهر بینی باشد.

از آن جایی که بینی عضو مرکزی صورت است، هر گونه تغییر در این ناحیه می تواند تاثیر بسیاری بر روی زیبایی ظاهری صورت بگذرد. به همین خاطر، افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و اعتماد به نفس خود را از دست دادند، می توانند از مزایای جراحی زیبایی بینی بهره مند شوند.

جراحی بینی نتیجه تعامل میان بیمار و پزشک است. بیمار باید اعتماد کامل به جراح خود داشته باشد و در عین حال، انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشد. یکی از نکات مهم در خصوص جراحی بینی، انتخاب جراح پلاستیک باتجربه در این زمینه و شرکت در جلسات مشاوره می باشد.

آیا جراحی بینی برای من مناسب است؟

جهت انجام جراحی بینی، بیمار باید از لحاظ بدنی کاملا سالم باشد و این نکته را در نظر داشته باشد که هدف از انجام این جراحی، بهبود زیبایی ظاهری بینی و برقراری توازن و تناسب بیشتر میان صورت و سایر اجزای صورت می باشد.

پیش از انجام جراحی، مواردی مانند نوع پوست، میزان استحکام استخوان و غضروف بینی و هم چنین سن بیمار باید بررسی شود.

نکته مهم دیگر این است که جهت انجام جراحی بینی، رشد استخوان بینی باید کامل شده باشد. مگر این که بیمار از مشکلات تنفسی شدیدی رنج ببرد.

قبل از جراحی، شما می توانید در خصوص ایجاد تغییرات بیشتر در صورت خود مانند پروتز چانه همزمان با جراحی بینی، مشاوره داشته باشید.

تصمیم به انجام جراحی بینی

صرف نظر از علت انجام جراحی بینی، چه زیبایی و چه درمانی، انتخاب جراح پلاستیک از اهمیت بسیار  بالایی برخوردار است. پزشک در ابتدا به معاینه کامل ساختار داخلی و خارجی بینی می پردازد تا بداند بینی چه تغییراتی نیاز دارد.

پزشک هم چنین به بررسی سوابق پزشکی بیمار می پردازد تا از عدم حساسیت به ماده بیهوشی مطمئن شود.

تست های تصویربرداری تا حد زیادی نتایج جراحی را نشان می دهند.

آمادگی قبل از جراحی بینی

مواردی که قبل از جراحی بینی باید رعایت شوند، در اختیار بیمار قرار خواهند گرفت. مواردی از قبیل:

 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، حداقل شش هفته قبل از جراحی. چرا که نیکوتین موجود در سیگار، احتمال بروز عوارض حین جراحی و بعد از آن را افزایش می دهد و روند بهبود را به تاخیر می اندازد.
 • بهتر است جراحی بینی تا زمان بهبود بیماری و سرماخوردگی به تعویق بیفتد.
 • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ژلوفن. این قبیل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

روند جراحی بینی

جراحی بینی به معنی تغییر فرم و ظاهر بینی است.

در  ابتدا، برشی بر روی بافت بینی زده می شود تا پزشک به استخوان و غضروف دسترسی پیدا کند. در بیشتر موارد، این برش داخل بینی زده می شود تا کمترین میزان اسکار بر جای بماند. در برخی موارد، برش هایی در ناحیه ای به نام کولوکولا، پوست جدا کننده سوراخ های بینی زده می شود.

در مرحله بعد، بسته به میزان تغییرات، مقداری از استخوان و یا غضروف برداشته و یا غضروف به بینی اضافه خواهد شد. به عنوان مثال، در صورتی که نوک بینی بزرگ باشد، غضروف اضافی باید برداشته شود.

زاویه بینی و لب فوقانی نیز باید در نظر گرفته شود.

در پایان، برش ها بخیه زده می شوند و اسپلینتی بر روی قسمت خارجی بینی قرار می گیرد تا به حفظ فرم بینی در طول سپری شدن دوره نقاهت کمک شود. مواد جاذب و نرمی داخل بینی گذاشته می شوند تا استحکام تیغه میانی بینی که سپتوم نام دارد، حفظ شود.

دکتر داریوش نادری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران، با استفاده از جدیدترین روش ها و دستگاه های پزشکی آماده ی ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان می باشد.
جهت تماس و برقرای ارتباط می توانید با شماره های 02122792453– 02122792439 تماس حاصل فرمایید.
صفحه اینستاگرام دکتر داریوش نادری

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی

 • بلافاصله بعد از جراحی بینی، اسپلینت به مدت پنج تا هفت روز بر روی بینی باقی می ماند تا از بینی محافظت شود. پانسمان داخل بینی نیز فردای روز جراحی برداشته خواهد شد.
 • معمولا صورت تا چند روز بعد از جراحی پف دارد که البته کاملا طبیعی است.
 • مصرف داروهای مسکن، به تسکین درد و ناراحتی بیمار کمک خواهد کرد. البته این جراحی درد بسیار کمی را به همراه دارد.
 • توصیه می شود به مدت یک هفته از فین کردن بینی خودداری شود.
 • بسیاری از بیماران تا چند هفته بعد از جراحی از کبودی و تورم اطراف چشم ها و بینی خود شکایت می کنند. استفاده از کمپرس یخ می تواند مفید باشد. البته این مورد را در نظر داشته باشید که کمپرس نباید به طور مستقیم بر روی پوست بینی گذاشته شود.

در صورتی که از بخیه های جاذب استفاده شود، نیازی به کشیدن بخیه ها نخواهد بود.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند. مواردی از قبیل:

 • بالا نگه داشتن سر برای مدت زمانی بعد از جراحی. معمولا توصیه می شود هنگام خواب یک یا دو بالشت زیر سر گذاشته شود. این کار از شدت التهاب و تورم بینی کم می کند.
 • از تماس با نور خورشید باید تا حد امکان خودداری شود.
 • استفاده از عینک چه آفتابی چه طبی، بعد از عمل ممنوع است. چرا که فشار بیشتری به بینی وارد خواهد شد.
 • یکی از نکات مهم بعد از جراحی، چسب زدن بینی است که حتما باید رعایت شود. این کار از میزان تورم بینی کم می کند و باعث می شود فرم بینی حفظ شود.
 • انجام فعالیت های شدید بدنی، مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا ورزش به مدت حداقل چهار تا شش هفته ممنوع است. ممکن است اجازه رفتن به استخر بعد از سه هفته به بیمار داده شود.
 • بسته به نوع کار، بیمار می تواند یک هفته بعد به محل کار خود برگردد.
 • حتما بعد از جراحی، چند نوبت به پزشک مراجعه کنید.

در پایان این که،

جراحی بینی در هر فردی نتایج متفاوتی را به همراه دارد و بیمار باید از مقایسه خود با دیگران خودداری کند. با رعایت نکات گفته شده از سوی پزشک متخصص، دوره نقاهت با سرعت بیشتری طی می شود و شاهد نتایج درخشان تری خواهیم بود.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =