انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر داریوش نادری / لیپوماتیک / کبودی و سیاهی پوست بعد از عمل لیپوماتیک (راهکارهای رفع سریع)

کبودی و سیاهی پوست بعد از عمل لیپوماتیک (راهکارهای رفع سریع)

کبودی و سیاهی پوست بعد از لیپوماتیک موقتی است؟ چه کارهایی انجام دهیم تا هر چه سریع تر کبودی ایجاد شده از بین برود؟ امروزه اکثر افرادی که از چربی اضافه ی بدن خود رنج می‌برند به عمل لیپوماتیک روی می‌آورند. این عمل به‌عنوان نوعی عمل پیکرتراشی با حذف چربی های اضافه باعث زیبایی اندام می‌شود. کبودی یا سیاهی پوست یکی از عوارض بعد از انجام عمل لیپوماتیک است که جای نگرانی ندارد و برطرف می شود. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

کبودی پوست بعد از لیپوماتیک

کبودی یا سیاهی پوست بعد از عمل لیپوماتیک چگونه رخ می‌دهد؟

در عمل لیپوماتیک جراح روی سطح پوست برش هایی ایجاد می‌کند و لوله ای به نام کانولا را وارد بافت چربی مورد نظر می‌کند. چربی های اضافه بر اثر امواج، حرارت یا ارتعاشات حاصل از لوله ی کانولا شل شده و از بافت خود جدا می‌شوند.سپس چربی ها با نیروی مکش لوله ی کانولا به خارج از بدن منتقل می‌شوند. اطراف برش یا سوراخ هایی که برای ورود لوله ی کانولا و خروج چربی های اضافه روی سطح پوست ایجاد شده، بعد از عمل و بخیه زدن دچار کبودی و تورم می‌شود.

 میزان کبودی یا سیاهی پوست بعد از انجام عمل لیپوماتیک برای هر یک از روش های عمل لیپوماتیک با دیگری متفاوت می‌باشد.

علت کبودی و سیاهی پوست بعد ازعمل لیپوماتیک چیست؟

بطور کلی می‌توان گفت کبودی در نواحی مختلف بدن بعد از ضربه و فشاری که از محیط بیرون به بدن وارد می‌شود، روی سطح بدن رخ می‌دهد. کبودی به منظور پاسخ بافت درونی بدن به واکنش خارجی بدن‌ست. این اتفاق همواره با تورم همراه است  و حداکثر تا دوهفته باقی می‌ماند. بعد از انجام عمل لیپوماتیک در چند روز اول، وضعیت پوست در حالت تورم و کبودی قرار دارد. پوست در ناحیه ی لیپوماتیک شده بسته به نوع و روش عمل لیپوماتیک و با توجه به میزان چربی اضافه ای که استخراج شده، به‌طور میانگین  حداکثر تا مدت چهارده روز دچار رنگ تیره ای می‌شود که بین رنگ های سیاه، بنفش، یا آبی در نظر می‌آید.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک شکم و پهلو

سیاه شدن پوست بعد از عمل لیپوماتیک ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. این تغییر رنگ معمولاً موقتی است و می‌تواند ناشی از چندین عامل باشد:

  1. هماتوم یا کبودی: پس از عمل لیپوماتیک، خونریزی‌های کوچک زیر پوست ممکن است رخ دهد که باعث کبودی و سیاه شدن موقتی پوست می‌شود. این کبودی‌ها معمولاً در عرض چند هفته بهبود می‌یابند.
  2. التهاب و تورم: تورم و التهاب بعد از جراحی می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست به سمت تیره‌تر شود. با کاهش التهاب و تورم، رنگ پوست به تدریج به حالت طبیعی بازمی‌گردد.
  3. فشار لباس‌های فشاری: استفاده از لباس‌های فشاری بعد از عمل لیپوماتیک به منظور کاهش تورم و کمک به فرم‌دهی پوست می‌تواند باعث تغییر رنگ موقتی پوست شود.
  4. تجمع مایعات: تجمع مایعات (سرم یا خون) در زیر پوست می‌تواند باعث ایجاد کبودی و تغییر رنگ پوست شود. این مسئله معمولاً با تخلیه مایعات و جذب مجدد آنها بهبود می‌یابد.
  5. عفونت: در موارد نادر، عفونت بعد از جراحی می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست به سیاه یا تیره‌تر شود. این حالت نیاز به درمان فوری دارد.

برای جلوگیری از تغییر رنگ پوست و بهبود سریع‌تر، پیروی از دستورالعمل‌های پزشک بعد از جراحی بسیار مهم است. این شامل استفاده از گن، پرهیز از فعالیت‌های شدید و مصرف داروهای تجویز شده است. اگر تغییر رنگ پوست به مدت طولانی باقی بماند یا علائم نگران‌کننده‌ای مانند درد شدید، تب یا عفونت مشاهده شود، باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک صورت

علت کبودی و سیاهی پوست بعد ازعمل لیپوماتیک

موثرترین روش ها برای از بین بردن کبودی پوست بعد از لیپوماتیک

از دوران قدیم مؤثر ترین روش برای رفع کبودی قرار دادن کمپرس سرد روی آن قسمت بوده که موثرترین روش برای از بین بردن کبودی ناشی از انجام عمل لیپوماتیک می‌باشد.

شما با توجه به تجویز پزشک می‌توانید با انجام پیاده روی برای بالا بردن گردش خون در روند کاهش میزان کبودی بسیار موثر باشید.

کبودی بعد از عمل لیپوماتیک تا چه زمانی ادامه دارد؟

معمولاً کبودی هایی که بعد از عمل لیپوماتیک اتفاق می‌افتد، تا مدتی روی سطح پوست شما باقی می‌ماند و در طول این مدت ناحیه ی کبود شده تغییر رنگ می‌دهد از طیف رنگ های تیره به سمت رنگ های روشن می‌رود. مدت زمان دوام کبودی بعد از عمل لیپوماتیک بطور میانگین تا دوهفته می‌باشد. در دوهفته ی اول کبودی از رنگ تیره و سیاه به رنگ ‌های روشن تبدیل می‌شود و بسیار کم رنگ‌تر از قبل قابل مشاهده است. همچنین دردی که روزهای اول در آن ناحیه احساس می‌شد باگذشت زمان و کمتر شدن کبودی ، کمتر احساس می‌شود.

ممکن است بعضی کبودی ها تا یک ماه ادامه پیدا کنند ولی بسیار کم رنگ تر از قبل هستند و به سختی قابل مشاهده می‌باشند همچنین در این حالت که هنوزمقداری کبودی باقی مانده‌ست احتمال دارد که شما دیگر احساس درد نداشته باشید. مراجعه به بهترین جراح لیپوماتیک به شما کمک می کند تا شاهد نتیجه بهتر با عوارض بسیار کمتری باشید.

آیا کبودی بعد از لیپوماتیک در همه افراد یکسان است ؟

به‌طور کلی به علت این‌که بدن هرشخص با بدن شخص دیگر متفاوت می‌باشد دوره ی کبودی عمل لیپوماتیک و مدت ماندگاری قابل مقایسه نیست و نمی‌توان گفت که این دوره ی کبودی و میزان آن برای همه ی افرادی که عمل لیپوماتیک را انجام می‌دهند یکسان است.از طرفی روش انجام لیپوماتیک و میزان چربی اضافی در میزان کبودی و مدت زمان ماندگاری کبودی بسیار مهم می‌باشد پس  برای این عمل دوره، دوام کبودی بسیار نامشخص است.

راه های بهبود و کنترل کبودی و سیاهی بعد لیپوماتیک

راهکارهایی برای کاهش سیاهی و کبودی بعد از عمل لیپوماتیک وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

۱-عدم استفاده از برخی داروها:

از قبل عمل اگر داروهای خاصی استفاده می‌کنید باید پزشک را مطلع کنید زیرا برای انجام عمل لیپوماتیک استفاده  از داروهای ضد التهاب و رقیق کننده ی خون ، تأثیرخطرناک و منفی روی روند عمل دارد زیرا استفاده از این قیبل دارو ها احتمال خونریزی را بیشتر می‌کند و در طولانی شدن دوره ی کبودی و تورم بعد از عمل هم بی تأثیر نیست .

۲- انجام ورزش:

با انجام ورزش های سبک و پیاده روی روزانه به بالا رفتن گردش خون در بدن کمک می‌کنید. هرچه گردش خون در نقاط مختف بدن بالا باشد مانع از لخته شدن و یا کبودی در یک ناحیه می‌شود. توجه داشته باشید که در کنار مفید بودن ورزش، اگر بدون برنامه و بدون اطلاع از پزشک و یا دارای برنامه های ورزشی سنگین و نامناسب باشد، برای فرد بعد ازعمل لیپوماتیک مضر می‌شود.

۳- استفاده مداوم از گن بعد عمل:

به تجویز پزشک و تا مدت تعیین شده حتماً از لباس مخصوص عمل استفاده کنید زیرا از تورم جلوگیری میکند و مانع کبودی می‌شود.

۴- استفاده ی میزان مایعات کافی:

شما با استفاده از میزان کافی‌ آب و مایعات می‌توانید به سریع تر خارج شدن سموم از بدن خود کمک کنید و همچنین دربهبود کبودی ها مؤثر باشد.

۵- استفاده از کمپرس سرد:

برای رفع کبودی به میزان لازم و مداوم از کمپرس سرد استفاده کنید. از قراردادن کمپرس سرد روی ناحیه کبودی باعث انقباظ رگ های خونی و در نهایت بهبودی کبودی شوید.

۶- رژیم غذایی صحیح:

با استفاده از رژیم غذایی مناسب و مصرف ویتامین های مختلف می‌توانید در کنترل کبودی بعد از عمل لیپوماتیک اثر گذار باشید.

نتیجه  گیری

یکی از عواقب بعد از عمل لیپوماتیک کبودی و تورم در قسمت لیپوماتیک شده‌ می‌باشد که‌ این کبودی ها کاملاً طبیعی‌ست ولی برای کنترل و بهبود روند کبودی بعد ازعمل باید اقداماتی در این زمینه انجام داد.

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
وزن مناسب برای لیپوماتیک چند کیلو است؟

وزن مناسب برای لیپوماتیک چند کیلو است؟

وزن مناسب برای لیپوماتیک چقدر است؟ لیپوماتیک یکی از سریع ترین روش های لاغری و موثر برای کاهش چربی های موضعی و بهبود تناسب اندام است. در هر صورت برای دستیابی به بهترین نتیجه و کاهش خطرات عمل جراحی، داشتن وزن مناسب قبل از انجام این روش بسیار مهم است. وزن مناسب برای...

افتادگی پوست بعد از لیپوماتیک و روش های جلوگیری از آن

افتادگی پوست بعد از لیپوماتیک و روش های جلوگیری از آن

آیا افتادگی پوست بعد از لیپوماتیک قابل پیشگیری است؟ این سوال برای هر فردی که می خواهد اقدام به عمل لیپوماتیک نماید پیش می آید. شل شدن پوست بعد از لیپوماتیک بسته به عوامل مختلف در هر فردی متفاوت است اما رعایت برخی نکات با اهمیت باعث می شود تا شل شدگی و افتادگی پوست تا...

تأثیر لیپوماتیک بر بارداری و بهترین زمان انجام

تأثیر لیپوماتیک بر بارداری و بهترین زمان انجام

بسیاری از خانم ها مایلند درباره تاثیر لیپوماتیک بر بارداری اطلاعات کسب کنند. اینکه لیپوماتیک قبل از بارداری بهتر است یا بعد از بارداری به یک دغدغه برای آن ها تبدیل شده است. عمل لیپوماتیک یک عمل پیکرتراشی است که برای زیباتر شدن اندام و رسیدن به ایده‌آل مورد نظر شخص...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *