دکتر داریوش نادری / جراحی بینی / تورم بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تورم بعد از عمل بینی

بدیهی است که عوارض جانبی بعد از هر عمل جراحی وجود دارد، مهم نیست که جراحی یک عمل جراحی عمومی باشد یا زیبایی. بعد از عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی، بینی و صورت متورم می شوند که علت این تورم خونریزی زیر جلدی است و همچنین ورود مایعات از رگ به بافت صورت می تواند ورم را تشدید کند.

تورم صورت و بینی از نگرانی هایی می باشد که متقاضیان جراحی بینی دچار آن هستند. اما باید بگوئیم که این تورم عادی است و البته میزان آن به موارد مختلفی از جمله تکینک مورد استفاده توسط بهترین جراح پلاستیک، بافت منحصر به فرد بینی و رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی خواهد داشت.

در حقیقت یک جراح پلاستیک ماهر، تمامی آموزش های مربوط به قبل و بعد از عمل را به بیمار ارائه می دهد تا اطمینان حاصل کند که یک همکاری دو جانبه برای تضمین بهترین نتیجه جراحی وجود دارد. برای مدیریت و کاهش ورم صورت بعد از جراحی بینی در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

در ابتدا شما را به تماشای ویدئوی ذیل که شامل جراحی بینی به روش باز، توسط دکتر داریوش نادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و نتیجه جراحی بعد از 10 روز می باشد، دعوت می نمائیم.

 

 

رعایت نکات قبل از جراحی بینی

رعایت تغذیه مناسب قبل از عمل قطعاً به کاهش زمان بهبودی بعد از عمل کمک خواهد کرد. پیروی از رژیمی با پروتئین بالا و مصرف ویتامین ها توصیه می شود، زیرا هر ویتامین پس از جراحی دارای نقش مهمی در بهبودی می باشد.

همچنین توصیه می شود از استعمال سیگار به مدت 3 هفته و پرهیز از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه نظیر ایبوبروفن، ایندوماسین و… به مدت 10 روز قبل از جراحی خودداری کنید. نیکوتین موجود در دخانیات باعث ایجاد انقباض عروق شده، در نتیجه خون رسانی به بافت های تحت جراحی را مختل می نماید.

موارد بعد از جراحی بینی

موارد ذیل بعد از جراحی بینی، به منظور مدیریت تورم ضروری می باشد؛

بالا نگه داشتن سر و استفاده از کمپرس سرد

بعد از عمل، مراقبت ها ادامه دارد. بیماران آنقدر مشغول تلاش برای بازگشت به زندگی عادی خود هستند که درک نمی کنند چه نقش مهمی در کاهش تورم دارند. برای کنترل تورم عمده ای که در طی پنج روز اول بعد از عمل ایجاد می شود، به کمپرس یخ و ارتفاع تختخواب نیاز داریم. هنگام استراحت سر خود را به کمک چند بالش بالاتر از بدن خود نگه دارید.

تورم و التهاب رینوپلاستی اجتناب ناپذیر است و دمای خنک با این تورم مقابله می کند. شما می توانید از یک کمپرس سرد در 48 ساعت اولیه به مدت 20 دقیقه و سپس 20 دقیقه استراحت استفاده کنید.

استفاده از اسپلینت و نوار بینیمراقبت های بعد از جراحی بینی

جراح بعد از عمل از یک اسپلینت بینی برای محافظت از بینی، کاهش تورم، درد و کبودی استفاده می کند. در حالی که بیماران از اسپلینت متنفر هستند، اما این یک روش عالی برای جلوگیری کردن از خونریزی و کاهش کبودی و تورم است.

اینجاست که رفتار بیمار و پیروی از آموزش های ارائه شده بسیار مهم است. در روز برداشتن اسپلینت، جراح به بیماران یاد می دهد که چگونه شب ها نوار بینی خود را ببندند و چگونه به آرامی بینی را چندین بار در روز ماساژ بدهند. این امر به شکل دهی و کاهش تورم بینی کمک خواهد کرد.

رژیم غذایی مناسب و مواردی که باعث تورم می شوند

هر چیزی که ضربان قلب یا فشار خون شما را افزایش می دهد باعث افزایش تورم در بینی بعد از جراحی می شود.

نمک زیاد یا الکل در رژیم غذایی می تواند باعث تورم شود. مصرف کم پروتئین می تواند باعث تورم شود. قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد باعث تورم می شود. آفتاب سوختگی که به پوست لطیف بینی آسیب می رساند بعد از عمل می تواند باعث تورم شود. بنابراین بسیاری از موارد می توانند باعث تورم شوند. غالباً تفاوت بین رینوپلاستی موفقیت آمیز و متوسط ​​در این است که بیمار پس از جراحی، ورم را چگونه کنترل خواهد کرد.

آب بنوشید!

هنگامی که بدن شما مقدار زیادی آب در دسترس دارد، آب کمتری در بدن احتباس می شود و سیستم های گردش خون و لنفاوی شما با کارآیی بیشتری عمل می کنند، که هر دو به بهبودی سریع کمک خواهد کرد.

نکات مهم مراقبتی

بعد از جراحی بینی آب فراوان بنوشید.

تورم بینی چه زمانی بعد از جراحی از بین می رود؟

نمونه جراحی زیبایی بینی

نمونه جراحی زیبایی بینی

مسلماً افرادی که تصمیم به انجام عمل جراحی می گیرند، اغلب مایل به دیدن نتایج خود در کوتاه ترین زمان هستند، اما باید توجه داشت که به دلیل تورم همراه با جراحی زیبایی بینی، 4 هفته برای بهبودی قابل توجه زمان لازم است. اما نتیجه نهایی! فرم نهایی بینی ممکن است تا یک سال قابل مشاهده نباشد. در نتیجه، برای حاصل شدن نتیجه نهایی جراحی زیبایی بینی، صبر لازم است.

  • هفته اول و دوم

در طول هفته اول بعد از عمل، بیماران باید تجربه تورم متوسط ​​تا شدید را انتظار داشته باشند. ممکن است در طی چند روز پس از عمل جراحی رینوپلاستی، بیماران به اندازه کافی احساس بهبودی داشته باشند و تصمیم بگیرند به کار خود بازگردند، اما اسپلینت باید تقریباً هفت تا ده روز در محل جراحی باقی بماند که طی آن مدت بینی به طور قابل ملاحظه ای متورم خواهد بود.
تقریباً 50٪ تورم در این زمان وجود دارد.

  • هفته چهارم تا ششم

تقریباً چهار تا شش هفته پس از جراحی زیبایی بینی، 75 درصد تورم برطرف شده و تا حدودی نتایج جراحی مشخص خواهد شد. اگرچه در این زمان بینی از حد مورد انتظار بزرگ تر به نظر می رسد و این مسئله برای چند ماه ادامه خواهد داشت.

با این حال این تورم بسیار کمتر از قبل خواهد بود و به طور کلی فقط برای بیمار قابل مشاهده است.

  • 4 ماه بعد از جراحی بینی

بعد از گذشت حدوداً چهار ماه، اکثر قریب به اتفاق تورم فروکش می کند و بینی خوش فرم تر به نظر می رسد. اما در نتیجه اثرات جاذبه، تورم موجود در قسمت بالای بینی سریع تر از قسمت میانی یا پایین بینی از بین می رود. این بدان معنی است که بینی شما ممکن است به طور موقت نامتقارن به نظر برسد. با این حال، صبور بودن و قضاوت در مورد نتیجه تا زمانی که تورم باقیمانده از بین نرفته باشد، بسیار حائز اهمیت است.

  • 9 الی 12 ماه بعد از جراحی

ممکن است برطرف شدن 25% تورم باقی مانده نهایی تا یک سال به طول بینجامد، با این حال این تورم بسیار کم خواهد بود. تورم معمولاً در مناطقی که پوست ضخیم تری دارند مانند نوک بینی بیشتر است، همچنین افراد دارای بینی گوشتی باید مدت زمان بیشتری منتظر نتیجه جراحی بمانند. با این جال پس از 12-18 ماه، نتایج نهایی باید مشهود باشد و اکثریت قریب به اتفاق بیماران به فرم نهایی بینی خود که متنظر آن بودند، خواهند رسید.

در پایان اینکه

تورم بعد از هر عمل جراحی غیرقابل اجتناب است و جراحی زیبایی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته همانطور که بیان شد این تورم در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و تنها راه کاهش آن پیروی دقیق از دستورالعمل های جراح متخصص بعد از جراحی می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 2.3]
دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
همه چیز درباره پولیپ بینی

همه چیز درباره پولیپ بینی

ممکن است همه ما دچار علائم سرماخوردگی شویم و هر راهی را برای درمان امتحان کرده باشیم، اما هیچ نتیجه ای نگرفته باشیم! این امر نشان دهند ه این مساله است که ممکن است این قضیه هیچ ارتباطی به سرماخوردگی نداشته باشد و مشکل ناشی از پولیپ بینی باشد. این بیماری از شایع ترین...

کاهش چربی سلولیت و سفت شدن پوست با امواج خنک کننده دستگاه ONDA

امروزه چاقی یکی از معضلاتی است که در اثر خوردن بیش از اندازه مواد مضر، تحرک کم و به طور کلی سبک زندگی ناسالم ایجاد می شود. چربی بیش تر در نواحی پهلو و شکم افراد ظاهر می شود. بیش تر افراد برای کم کردن وزن خود و رهایی از چربی های اضافه این قسمت ها و یا قسمت های دیگر بدن...

هر آنچه که باید در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

هر آنچه که باید در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

جراحی لیپوساکشن، نوعی جراحیی زیبایی و روشی سریع برای لاغری های موضعی است که این روزها برای افراد چاق و دارای اضافه وزن انجام می شود. به دلیل موفقیت بالایی که این روش جراحی دارد افراد بسیاری هستند که برای انجام آن اقدام می کنند. از سوی دیگر ایمنی و بی خطر بودن این روش...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *