انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
دکتر داریوش نادری / جراحی سینه / ژنیکوماستی | راهنمای کامل جراحی + فیلم های واقعی اتاق عمل

ژنیکوماستی | راهنمای کامل جراحی + فیلم های واقعی اتاق عمل

عمل ژنیکوماستی یکی از جراحی های زیبایی می باشد که منجر به متعادل سازی بافت سینه در مردان می گردد. افزایش سایز سینه در برخی از مردان به دلیل عواملی نظیر تغییرات هورمونی، عوامل ژنتیکی، چاقی، اضافه وزن و یا مصرف برخی داروهای خاص ایجاد می گردد. این افزایش نا متعارف حجم سینه در مردان منجر به ایجاد ظاهری زنانه در فرد می‌ گردد. بنابراین درمان ژنیکوماستی برای رهایی از چربی و بافت اضافی سینه در آقایانی که از داشتن سینه های بزرگ رنج می برند، الزامی می باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص ژنیکوماستی، مزایا و معایب آن آشنا شوید.

بزرگی-سینه-آقایان

در ابتدا ویدئوی قبل و بعد جراحی ژنیکوماستی که توسط دکتر داریوش نادری فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شده است را مشاهده کنید:

تماس-با-دکتر-نادری

دلایل بزرگ شدن سینه در مردان

وجود عواملی منجر به بزرگ شدن سینه در مردان می گردد. برای مثال ترشح تستوسترون کمتر و استروژن بیشتر در نتیجه افزایش سن و بیماری های خاص، چاقی و افزایش چربی بدن، مصرف داروهای خاص، مشکلات غدد هیپوفیز (سندروم کلاین فلتر)، پرکاری غده‌ی تیروئید، بیماری کبدی و بیماری‌های کلیوی و نارسایی کلیه، تومور‌های بیضه و تومورهای غده‌ی فوق کلیه یا غده‌ی هیپوفیز ازعوامل مهمی هستند که منجر به این عارضه می گردد.

بیماری ژنیکوماستی باید تحت درمان قرار بگیرد، زیرا ممکن است در صورت بی توجهی و عدم درمان به بیماری بدخیم تبدیل شود. وجود پستان های بزرگ بیش از عوارض جسمی، عوارض روانی را برای فرد به همراه دارد که می توان عوارض روانی ذیل را به همراه داشته باشد:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • کمبود اعتماد به نفس
 • ترس از بدخیم شدن توده
 • مشکلات عملکردی

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک چیست وچه تاثیری در زیبایی و جذابیت اندام دارد؟

درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی منجر به ایجاد شکل مخروطی با حجم محدود و فرم ایده‌آل در آقایان می گردد. در صورت بروز این عارضه با انجام درمان ژنیکوماستی بافت ناحیه‌ی سینه‌ آقایان تخریب و حذف گشته و با ایجاد نمایی محکم‌تر و مردانه‌تر، مشکل پایین آمدن اعتماد به نفس فرد به دلیل وجود عارضه بزرگی سینه درمان می گردد.

درمان ژنیکوماستی یک جراحی درمانی و زیباسازی می باشد که با کمک آن می توان مشکل بزرگی بیش از حد سینه در مردان را رفع نمود. این جراحی منجر به نرمال شدن فرم بدنی مردان و افزایش اعتماد به نفس فرد می گردد.

ژنیکوماستی چیست؟

قبل از هر چیز لازم است بدانیم که ژنیکوماستی چیست؟ ژنیکوماستی عارضه ایی است که در تمام سنین ممکن است اتفاق بیافتد. در نتیجه این مشکل سینه‌ی مردان به دلیل تجمع بافت یا چربی اضافه، در زیر نوک سینه و هاله‌ی اطراف آن (ماهک)  بزرگتر از حالت طبیعی می گردد. در صورت بروز این عارضه بافت ناحیه‌ی سینه‌ی آقایان تخریب و حذف می گردد. ژنیکوماستی به معنای بزرگ شدن خوش خیم بافت پستان مردانه در اثر افزایش چربی و یا بافت استروما ست که در میان مردان بسیار رایج است و تقریبا ۳۶% از مردان درگیر این عارضه هستند.

عوامل مختلفی مانند وراثت، افزایش وزن، تغییرات هورمونی، مصرف دارو و … در ایجاد ژنیکوماستی موثر هستند. این بیماری بیشتر در بزرگسالان و به خصوص جوانان شیوع دارد. این مشکل می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس و ایجاد ناراحتی در آقایان شود. خوشبختانه امروزه با وجود جراحی های پلاستیک مختلف از جمله ژنیکوماستی که با عمل کوچک کردن سینه در آقایان نیز شناخته می شود این مشکل را برطرف کرد.   

جراحی-کوچک-کردن-سینه-مردان

علائم و نشانه های ژنیکوماستی  

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نشانه های ابتلا به ژنیکوماستی در آقایان وجود چربی و غده بزرگ در سینه است که می تواند حجم سینه و پستان آقایان را افزایش دهد و گاهی همراه با درد یا حساسیت باشد. بزرگ شدن و تورم سینه ها موجب به وجود آمدن ظاهر ناخوشایندی در سینه ی آقایان شود. ممکن است یک یا هر دو سینه بزرگ شده و گاهی ترشح مایعات از نوک سینه مشاهده شود. تجمع چربی در ناحیه سینه به صورت موضعی یکی دیگر از علائم ژنیکوماستی می باشد.

علل بروز ژنیکوماستی

همان طور که در ابتدای مقاله عنوان شد، ژنیکوماستی به وجود بافت و توده ی چربی در یک طرف یا دو طرف سینه است که می تواند برای شکل ظاهری پستان ها یک فرم ناخوشایند را ایجاد کند، سوالی که مبتلایان به این عارضه اول از همه چیز از پزشک معالج می پرسند این است که این توده به چه علتی ایجاد می شود؟

ژنیکوماستی به به دلایل زیر به وجود می آید:

 • اختلالات هورمونی
 • اضافه کردن وزن
 • ارثی و ژنتیکی بودن بیماری
 • در نتیجه ابتلا به بیماری های کبدی، پرکاری تیروئید و …
 • عوارض مصرف برخی داروها
 • استعمال مواد مخدر و مصرف الکل
 • استعمال برخی داروا مانند داروهای استروئیدهای آنابولیک
 • عدم تعادل بین هورمون زنانه استروژن و هورمون مردانه تستسترون  
کدام آقاین به ژنیکوماستی دچار می شوند؟

تشخیص ژنیکوماستی

تشخیص این بیماری کار سخت و دشواری نیست زیرا علائم و نشانه های آن به طور مستقیم روی ظاهر بافت سینه ها تاثیرگذار است و سبب افزایش توده و بافت سینه می شود. در صورت مشاهده افزایش بافت سینه و عدم تناسب آن با بدن خود می توانید برای معاینه و بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. در صورت نیاز پزشک برای شما نمونه برداری، ام آر آی، ماموگرافی سینه، آزمایش خون، سی تی اسکن و … را برای تشخیص ژنیکوماستی تجویز می نماید.

مزایای جراحی ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی با حذف چربی اضافه و بافت‌های غدد لنفاوی که بیش از حد رشد کرده ‌است منجر به ایجاد  ظاهری مردانه در ناحیه ی سینه، کوچک شدن و تناسب اندام در مردان می گردد. این تناسب اندام منجر به افزایش اعتماد به نفس فرد و بهبود کیفیت زندگی فرد می گردد.

بیشتر بخوانید: بهترین راه داشتن شکم صاف با جراحی شکم

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای درمان ژنیکوماستی هستند؟

جراحی درمان ژنیکوماستی در مواقعی که فرد از بزرگی سینه رنج می برد، روش درمانی مناسبی می باشد. این روش مناسب افرادی است که از لحاظ جسمانی سالم هستند ودرمان خاص یا دارویی خاص را استفاده نمی کنند. افرادی که رشد سینه آنها متوقف شده و مصرف سیگار یا هر نوع ماده‌ی مخدرندارند، بهترین نتیجه را از درمان ژنیکوماستی خواهند داشت.

برای درمان ژنیکوماستی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

شاید نام این بیماری آنقدر برایتان نا آشنا باشد که ندانید در صورت مواجه خود و یا عزیزانتان با این عارضه باید نزد چه پزشک با چه تخصصی بروید. شما می تواند برای طی کردن روند درمان مربوط به ژنیکوماستی به بهترین جراح پلاستیک  مراجعه کنید.

درمان با دارو ژنیکوماستی

پس از معاینه توسط پزشک ممکن است پزشک در موارد بسیار جزئی اقدام به تجویز آندروژن ها، آنتی استروژن ها و مهارکننده های آروماتاز نماید. در مواردی که این درمان موثر واقع نگردد، باید از روش جراحی استفاده گردد.

جراحی و درمان ژنیکوماستی 

شما می توانید روند درمان خود برای این بیماری را به دو روش

 • دارویی
 • جراحی

پیگیری کنید که انتخاب یکی از این دو روش ارتباط مستقیمی با تایید و نظر پزشک متخصص شما دارد. در صورت تایید گزینه ی جراحی می توانید به دو روش جراحی ژنیکوماستی را انجام دهید:

جراحی با بی حسی موضعی و لیپوساکشن: در این روش بخش مورد نظر با استفاده از تزریق بی حس شده و تخلیه ی چربی این ناحیه با استفاده از ساکشن صورت می گیرد.

جراحی با بیهوشی و برش پستان: در این روش درمانی بیهوشی به صورت کامل اتفاق می افتد و با ایجاد برش در ناحیه ی پستان اقدام به برداشتن بافت و توده ی چربی می ش

اقدامات قبل از جراحی ژنیکوماستی

یکی از مهمترین اقدامات قبل از درمان ژنیکوماستی، انتخاب جراح مناسب می باشد. پس از انتخاب جراح، باید بیمار توسط پزشک معاینه و وضعیت جسمانی و سلامت بیمار، اندازه، فرم و پوست سینه ها و وضعیت نوک سینه و هاله اطراف آن مورد ارزیابی قرار بگیرد. در نتیجه معاینه، میزان بافت سینه، چربی اضافه وافتادگی پوست اطراف هاله سینه تعیین گشته و با توجه به وضعیت بیمار روش درمانی انتخاب می گردد. بیمار الزامی است که مصرف برخی داروها نظیر مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی را قطع نموده و داروهای تجویز شده از سوی پزشک را جایگزین نماید. همچنین عدم مصرف سیگار و دخانیات منجر به کوتاه شدن روند بهبود می گردد.

قبل از انجام جراحی به روش ژنیکوماستی ضروری است تا اقداماتی را رعایت کنید تا نتیجه ای به مراتب رضایت بخش از روند درمان داشته باشید، این اقدامات شامل موارد ذیل می باشد:

 • به وزن مناسب و مورد نظر خود برسید تا متناسب با وزن شما توده های چربی خارج شود.
 • از استعمال دخانیات اجتناب کنید.
 • از استعمال مواد مخدر اجتناب کنید.
 • در صورت مصرف داروی خاصی قبل از انجام جراحی حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • قبل از جراحی از مصرف سیر و یا داروی جنسینگ خودداری کنید زیرا با مصرف این مواد احتمال لخته شدن خون را افزایش می یابد.
 • در صورت آلرژی به هر دارویی پزشک خود را مطلع سازید.
 • آزمایش های قبل از جراحی را به طور کامل انجام دهید.
 • انجام یک سری تصویر برداری ها و تست های تشخیصی که توسط پزشک متخصص تجویز می گردد به منظور درمان الزامی می باشد.

جراحی ژنیکوماستی چگونه انجام می شود؟

در ابتدا ویدئوی جراحی ژنیکوماستی در اتاق عمل که توسط دکتر داریوش نادری فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شده است را مشاهده کنید:

روش های لیپوساکشن، برش یا تلفیق دو روش با یکدیگر از روش هایی هستند که کمک به درمان ژنیکوماستی می نمایند.

لیپوساکشن

در این روش برش هایی در اطراف نوک سینه ایجاد و سپس با تزریق محلولی، چربی های درون سینه نرم و روان می گردد. سپس با استفاده از لوله اقدام به مکش سلول های چربی داخل سینه می گردد. در این روش بافت غدد لنفاوی نیز قابل برداشت می باشد. تمام این اقدامات منجر به ایجاد ظاهری تخت و فرم مناسب سینه در مردان می گردد.

برش

در روش درمان ژنیکوماستی برش هایی با توجه به صلاح دید پزشک در زیر هر سینه وارد می گردد. سپس بافت غده پستانی یا پوست سینه بیمار حذف می گردد. این درمان در کاهش پوست اطراف نوک پستان و طبیعی تر شدن نوک پستان به کار می رود.

روش تلفیقی لیپوساکشن و برش

پوست اضافی در بیمارانی که با کاهش وزن زیاد و یا بیماری خاصی دچار بوده اند با روش تلفیقی لیپوساکشن و برش قابل درمان می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی

پس از جراحی ژنیکوماستی مصرف مایعات زیاد، میوه و سبزیجات توصیه می گردد.  داروهای تجویز شده برای تسکین درد باید با توجه به دستور پزشک مصرف گردد و از مصرف آسپرین خودداری شود. تا یک ماه پس از جراحی، از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین و وزنه زدن خودداری گردد و از مصرف سیگار خودداری گردد.

رعایت این نکات بعد از جراحی ژنیکوماستی ضروری است و روند درمان شما را تسریع می بخشد و تاثیر بسزایی در نتیجه و درمان نهایی دارد:

 • مراقبت های بهداشتی مربوط به پانسمان و پیشگیری از عدم بروز عفونت.
 • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک در زمان مقرر.
 • مصرف یا تزریق آنتی بیوتیک تا یک هفته را فراموش نکنید.
 • از خوابیدن روی شکم تا دو هفته اجتناب کنید.
 • تا ۲۴ ساعت سر خود را پایین نگه دارید و پشت تخت شما نباید به حالت بالا آورده شود.
 • احتمال وجود درد تا یک هفته وجود دارد و برای کنترل درد می توانید از داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج استفاده کنید.
 • برای از بین بردن لخته های خون در رگ از داروهای رقیق کننده ی خون استفاده کنید.
 • برای مدت ۶ هفته بعد از جراحی ژنیکتوماستی از گن استفاده کنید.

عوارض جراحی ژنیکوماستی

این جراحی دارای عوارض بسیار محدودی می باشد. تورم و کبودی طبیعی است و تا ۱۰ روز رفع می گردد. بیمار پس از درمان جراحی ژنیکوماستی درد کمی را احساس می کند. در کل جراحی ژنیکوماستی یک جراحی بدون عارضه، دردسر و آسان می باشد.

کلام آخر

 درمان ژنیکوماستی روش مناسبی برای درمان ژنیکوماستی می باشد. با انجام این جراحی می توان عدم تناسب و بزرگی سینه را به طور موثری درمان نموده و از داشتن اندام زیبا و خوش فرم مردانه لذت برد. اگر شما نیز به عارضه ژنیکوماستی دچار هستید، توصیه می گردد که حتما در خصوص درمان اقدام نمایید.

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه(لیست کامل ضروری ترین و مهم ترین ها)

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه(لیست کامل ضروری ترین و مهم ترین ها)

جراحی پروتز سینه، روشی محبوب و پرطرفدار برای بزرگ کردن و افزایش جذابیت سینه ها می باشد. این جراحی برای خانم هایی مناسب است که سینه های کوچکی دارند و به دنبال روشی برای حجیم کردن بافت سینه می باشند. برای اینکه نتیجه جراحی پروتز سینه رضایت بخش باشد لازم است تا به طور...

نکات مهم درباره جراحی لیفت سینه همراه با نمونه کار و فیلم واقعی

نکات مهم درباره جراحی لیفت سینه همراه با نمونه کار و فیلم واقعی

جراحی لیفت سینه برای آن دسته از خانم های که بنا به دلایل مختلفی سینه های شل و افتاده ای دارند برای رفع این عارضه ناخوشایند از انواع عمل زیبایی سینه زنان کمک می گیرند تا بتوانند با بالا کشیدن سینه های خود جذابیت مضاعفی به اندام شان ببخشند. جراحی لیفت سینه یک...

همه چیز درباره ماموپلاستی + فیلم عمل و رضایتمندی بیمار

همه چیز درباره ماموپلاستی + فیلم عمل و رضایتمندی بیمار

ماموپلاستی برای خانم هایی که به هر دلیل قصد دارند اندازه سینه های خود راتغییر دهند، مناسب می باشد. ماموپلاستی در دو روش کاهش و افزایشی انجام می شود. درطی سال های اخیر با افزایش آگاهی و پیشرفت علوم پزشکی در تمامی زمینه ها، به خصوص در زمینه های زیبایی، زندگی افراد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *