دکتر داریوش نادری / جراحی بینی / همه چیز درباره پولیپ بینی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز درباره پولیپ بینی

ممکن است همه ما دچار علائم سرماخوردگی شویم و هر راهی را برای درمان امتحان کرده باشیم، اما هیچ نتیجه ای نگرفته باشیم! این امر نشان دهند ه این مساله است که ممکن است این قضیه هیچ ارتباطی به سرماخوردگی نداشته باشد و مشکل ناشی از پولیپ بینی باشد. این بیماری از شایع ترین بیماری های بینی است که تقریبا 4 درصد افراد درگیر آن هستند. اگر شما هم میخواهید بدانید که این بیماری چیست و چه روش های درمانی برای آن وجود دارد، با

ما همراه باشید.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ ها بینی که در سایزها، اشکال و رنگ های مختلف وجود دارد، غیر سرطانی بوده م یتوانند در ناحیه بینی و سینوس ها ایجاد شوند. رنگ آن ها معمولا زرد مایل به قهوه ای و یا صورتی می باشد که معمولا در نواحی اطراف سینوس ها و هر دو سوراخ بینی و در قسمتی که تیغه باز می شوند، ایجاد می شوند. آن ها می توانند به صورت تکی و یا خوشه ای رشد کنند. شکل آن ها نیز همانند قطره اشک به نظر می رسد که با بزرگ شدن می توتند سبب شبیه به یک خوشه انگور شود.

پزشکان بر این باورند که علل تشکیل پولیپ بینی می تواند ناشی از التهابات طولانی مدت باشند. پولیپ های بینی، نرم، فاقد درد و در داخل راه هوایی بینی قرار دارند. آن ها می توانند به حدی رشد کنند و بزرگ شوند که با مسدود کردن راه های هوایی، منجر به گرفتگی مزمن شوند.

خوشه های پولیپ یا پولیپ های بزرگ میتوانند اختلالاتی در تنفس از راه بینی ایجاد کنند و بر حس بویایی تاثیر بگذارند. همچنین می توانند منجر به گرفتگی سینوس و عفونت های مکرر شوند.

چه کسانی ممکن است دچار پولیپ بینی شوند؟

پولیپ بینی تقریبا 2 تا 4 برابر بیشتر در مردان دیده می شود. افراد معمولا در سنین جوانی یا میانسالی دچار پولیپ می شوند.

پولیپ-بینی-در-مردان

این بیماری در افرادی که مشکلاتی از قبیل عفونت سینوس، آسم یا آلرژی دارند؛ بیشتر دیده می شود. همچنین کودکانی که فیبروز کیستی دارند، مستعد ابتلا به پولیپ نیز هستند.

پولیپ بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا پزشک سوالاتی در مورد علائم  فرد می پرسد و او را مورد معاینه و بررسی قرار می دهد. جراح ممکن است از یک وسیله چراغ مانند برای دیدن داخل بینی استفاده کند.

در گام های بعدی برای تایید تشخیص نهایی ممکن است لازم باشد یکی از موارد زیر را انجام دهید :

 • سی تی اسکن
 • اندوسکوپی بینی
 • تست الرژی پوستی
 • آزمایش فیبروز کیستی

چه روش های درمانی برای پولیپ بینی وجود دارد؟

قطره یا اسپری  های بینی استروئیدی

جراح شما ممکن است برای کاهش تورم پولیپ بینی برای شما اسپری یا قطره بینی تجویز کند. این روش درمانی برای کسانی که پولیپ یک طرفه یا خوشه پولیپ کوچکی دارند، رایج است.

عوارض جانبی این روش درمانی عبارتند از :

 • خون دماغ شدن
 • سردرد
 • گلو درد

قرص های استروئیدی

بیمارانی که پولیپ های بزرگتر و تورم شدید دارند ، لازم است از قرص های استروئیدی استفاده کنند. ممکن است پزشم شما این قرص ها را به تنهایی یا به همراه اسپری ها تجویز کنند. استروئید ها دارویی کاربردی برای کاهش سایز پولیپ هستند. اما ممکن است عوارضی مانند افزایش وزن ایجاد کنند. در نتیجه پزشک این دارو ها را فقط برای چند هفته تجویز می کند.

سایر داروها

گاه گاهی بیماری های زمینه ای هم وجود دارند که منجر به تشدید التهاب پولیپ می شوند. در این شرایط، پزشک ممکن است داروهای ضد قارچ را برای درمان الرژی های قارچی، آنتی هیستامین را برای درمان واکنش های آلرژیک و آنتی بیوتیک را برای درمان اختلالات باکتریایی تجویز کند.

روش جراحی

اگر دارو درمانی جواب ندهد، به ناچار باید جراحی انجام دهید. این نوع جراحی به عنوان پولیپکتومی شناخته شده  و توسط اندوسکوپ ( یک لوله به همراه دوربینی بسیار کوچک که به دکتر شما این امکان را می دهد که داخل بینی شما را با جزئیات کامل ببیند ) انجام می شود. در طی این جراحی پولیپ ها و هر بافتی که مشکل ساز باشد، با دقت برداشته می شوند. برای انجام این اصلاحات ابزار خاصی از سوراخ های بینی شما می گذرند ، در نتیجه نیازی نیست برشی روی صورت شما ایجاد شود.

جراحی-آندوسکوپی-پولیپ-بینی-1

اگر مشکلات سینوسی یا مربوط به بینی در وضعیت کنونی شما دخیل باشند ، ممکن است جراحی برداشتن پولیپ با جراحی های دیگری همراه باشد. این جراحی ها عبارتند از :

جراحی اندوسکوپیک عملکردی سینوس (FESS )

این جراحی مسیر تخلیه سینوس های شما را بازتر می کند و سایر مشکلات مربوطه را برطرف می کند. در نتیجه از تجمع مخاط در سینوس جلوگیری می شود.

بالون سینوپلاستی

جراح یک کاتتر ( لوله ی فلزی یا لاستیکی که برای تخلیه ی مواد یا دیدن وارد مجاری بدن می کنند ) را وارد سوراخ بینی شما می کند و ان را در مجرای بینی شما پر از باد می کند. با این کارمسیر به ارامی باز می شود و تخلیه سینوس به درستی صورت می گیرد. سپس بالون خالی شده و با دقت برداشته می شود.

ریکاوری بعد از جراحی

 • میزان عوارض ناشی از پولیپ بینی بسیار کمتر از جراحی عمومی سینوس است. ممکن است تا چند هفته خونریزی خفیفی داشته باشید.
 • ممکن است پزشک شما قرار ملاقاتی را برای چند هفته پس از جراحی ترتیب دهد تا روند بهبود یافتن مجاری بینی شما را بررسی کند و در صورت لزوم پوسته های اضافی را از بین ببرد. همچنین شاید استنت های شست و شو دهنده استروئیدی را در حفره بینی شما قرار دهد. این استنت ها برای جلوگیری از التهاب و رشد دوباره پولیپ ها قرار داده می شوند. متخصص مراقبت های بهداشتی شما ان ها را در قرار ملاقات های بعدی در می اورد.
 • بعد از چند روز احساس بهبودی می کنید. شاید لازم باشد برای گذراندن هر چه بهتر دوره نقاهت دو هفته از محل کار خود بیرون ایید.
 • تا مدتی پس از جراحی بینی لازم است هر روز چند مرتبه از اسپری نمکی بینی استفاده کنید. همچنین داروهای دیگری از جمله موارد زیر ممکن است تجویز شوند :
 • استروئیدهای سیستماتیک
 • استروئیدهای موضعی
 • انتی بیوتیک
 • محلول شست و شو دهنده نمکی بینی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
کاهش چربی سلولیت و سفت شدن پوست با امواج خنک کننده دستگاه ONDA

کاهش چربی سلولیت و سفت شدن پوست با امواج خنک کننده دستگاه ONDA

امروزه چاقی یکی از معضلاتی است که در اثر خوردن بیش از اندازه مواد مضر، تحرک کم و به طور کلی سبک زندگی ناسالم ایجاد می شود. چربی بیش تر در نواحی پهلو و شکم افراد ظاهر می شود. بیش تر افراد برای کم کردن وزن خود و رهایی از چربی های اضافه این قسمت ها و یا قسمت های دیگر بدن...

هر آنچه که باید در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

هر آنچه که باید در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

جراحی لیپوساکشن، نوعی جراحیی زیبایی و روشی سریع برای لاغری های موضعی است که این روزها برای افراد چاق و دارای اضافه وزن انجام می شود. به دلیل موفقیت بالایی که این روش جراحی دارد افراد بسیاری هستند که برای انجام آن اقدام می کنند. از سوی دیگر ایمنی و بی خطر بودن این روش...

همه چیز درباره ماموپلاستی

همه چیز درباره ماموپلاستی

درطی سال های اخیر با افزایش آگاهی و پیشرفت علوم پزشکی در تمامی زمینه ها، به خصوص در زمینه های زیبایی، زندگی افراد پیشرفت بسیاری کرده است. افزایش علم در زمینه زیبایی باعث شده است تا افراد به نتایج مطلوبی که خواستار آن هستند، دست یابند. یکی از این عمل های زیبایی که برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *