مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

لیفت سینه

همانطور که می دانید سینه برای خانم ها به عنوان یک عضو جذاب و تاثیر گذار در زیبایی و تناسب اندام شان شناخته می شود پس آن دسته از خانم های که بنا به دلایل مختلفی سینه های شل و افتاده ای دارند برای رفع این عارضه ناخوشایند از انواع عمل زیبایی سینه زنان کمک می گیرند تا بتوانند با بالا کشیدن سینه های خود جذابیت مضاعفی به اندام شان ببخشند. عمل لیفت سینه هم یکی از همان عمل های زیبایی است که به خانم ها کمک می کنند به اندام دلخواه شان برسند و بتوانند با کیفیت بیشتری به زندگی خود ادامه دهند. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد اینکه لیفت سینه چگونه انجام می شود؟ صحبت کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید: جراحی لیفت سینه یک عمل زیبایی است که باعث فرم دهی به سینه می گردد. سینه های زن به تدریج در طول روند پیری استحکام و جوانی خود را از دست می دهند. تغییرات شدید بدن مانند بارداری، شیردهی یا کاهش وزن نیز می تواند باعث افتادگی و بزرگ شدن آرئول شود.

هم چنین گاهی عمل لیفت و پروتز سینه به طور همزمان می تواند به بهبود شکل ظاهری این سینه های افتاده بیانجامد. پس با مشورت از یک فوق تخصص جراح پلاستیک می توانید تصمیم درستی در این باره اتخاذ کنید.

لیفت سینه چیست؟

جراحی لیفت سینه یک عمل زیبایی است که باعث فرم دهی به سینه می گردد. سینه های زن به تدریج در طول روند پیری استحکام و جوانی خود را از دست می دهند. تغییرات شدید بدن مانند بارداری، شیردهی یا کاهش وزن نیز می تواند باعث افتادگی و بزرگ شدن آرئول شود. جراحی لیفت سینه، که از نظر پزشکی به آن ماستوپکسی گفته می شود، روشی است که برای جابه جا کردن مجدد پستان ها و کشیدن آن ها به سمت بالا با اصلاح پوست اضافی و تغییر شکل بافت پستان طراحی شده است. موقعیت نوک پستان و آرئول نیز بالا رفته و در نتیجه ظاهر جوان تر و زیباتری پیدا می کند. برای برخی از بیماران ماستوپکسی با افزایش حجم یا سایز پستان همراه است تا فرم و زیبایی کلی سینه ها را بهبود بخشد. جراحی لیفت سینه یا همان ماستکوپکسی با ایجاد برش های در نواحی سینه و حذف پوست های اضافی، ظاهر و فرم سینه های افتاده و ناخوشایند را بهبود می بخشد. به کمک این عمل زیبایی بسیاری از زنان می توانند سینه های درشت و جذابی داشته باشند. به طوری که از این عمل جراحی تحت عنوان جراحی جوانسازی سینه هم یاد می کنند.

علت افتادگی سینه

 • تجربه دوران بارداری و شیردهی
 • افزایش سن
 • کاهش یا افزایش شدید وزنی
 • عوامل ژنتیکی و وراثتی
 • نیروی جاذبه زمین
عمل جراحی زیبایی سینه
روش انجام جراحی ماستوپکسی

در ابتدا ممکن است این سوال ایجاد شود که لیفت سینه با جراحی چگونه انجام می شود؟ در ادامه در این مورد اطلاعاتی در اختیارتان قرار می دهیم.

چندین روش برای انجام این نوع جراحی زیبایی سینه وجود دارد که بسته به اندازه پستان، سابقه پزشکی و اهداف زیبایی که بیمار مد نظر دارد، متفاوت است. برای به حداکثر رساندن راحتی این عمل، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. این عمل جراحی در طی مدت زمانی حدود ۲-۳ ساعت انجام می شود، پس از گذراندن مراحل قبل از ورود به اتاق عمل و بیهوشی کامل جراح با کمک ماژیک های مخصوصی محل ایجاد برش ها در نواحی سینه را علامت گذاری می کند تا با کمک این نشانگر ها برش ها به درستی زده شوند. ابتدا الگوی برش سینه توسط جراح با توجه به فاکتورهای خاص بیمار طراحی می گردد. به طور معمول ، برش در اطراف آرئول ایجاد می شود و ممکن است به صورت عمودی به سمت پایین تا چین پستان گسترش یابد. از روی چین پستان، ممکن است برش به صورت افقی در امتداد چین زیر پستان ادامه یابد. در مرحله بعدی، دکتر بافت پستان را در زیر برش ها جا به جا کرده و دوباره شکل می دهد تا شکل متعادل و سفتی بیشتری ایجاد کند. نوک پستان و آرئول نیز در امتداد پستان جابه جا می شوند و در صورت تمایل بیمار ممکن است محیط آرئول کاهش یابد. در آخر، پوست اضافی سینه برداشته می شود، پوست باقی مانده کشیده و سفت می شود و محل برش ها نیز بخیه می گردد. نکته ای که در طی جراحی ماستوپکسی باید به آن توجه کرد این است که قبل شروع عمل باید از سلامت کامل پستان ها توسط ماموگرافی اطمینان حاصل کرد و بعد جراحی را انجام داد.

انواع برش های این جراحی عبارت اند از:

 1. برش هلالی
 2. لیفت بنلی در اطراف آرنول
 3. برش لنگری که همان ماستوپکسی کامل را ایجاد می کند.
 4. برش بنلی لولیپاپ
اینفوگرافیک عمل لیفت سینه
چگونگی انجام لیفت سینه

شرایط لازم برای انجام عمل لیفت سینه

 •  در این بخش به سوال مهم شما که برای انجام جراحی چگونه آماده شویم پاسخ می دهیم.
  در ابتدا، شما باید به انتخاب بهترین جراح پلاستیک در شهر محل سکونت خود بپردازید این گونه با انتخابی هوشمندانه می توانید جلوی بروز بسیاری از خسارات جبران ناپذیری که ممکن است به سلامتی و زیبایی تان وارد شود را می گیرید.
 • سپس در مورد جراحی مورد نظر با پزشک جراح تان صحبت کنید تا اطلاعات لازمه را کسب کنید، علاوه بر آن حتما سابقه پزشکی خود را مرور کنید. آماده باشید تا به سوالات مربوط به شرایط پزشکی فعلی و گذشته پاسخ دهید. اگر سابقه خانوادگی سرطان پستان دارید حتما به پزشک بگویید. هم چنین نتایج هرگونه ماموگرافی یا نمونه برداری از پستان را در اختیار وی قرار دهید، در مورد هر دارویی که مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید و همچنین جراحی هایی که انجام داده اید نیز صحبت کنید.
 • از استعمال دخانیات و هر گونه مواد خوراکی که حاوی نیکوتین باشد خودداری کنید تا شرایط مناسبی برای بهبودی بعد از عمل تان فراهم شود.
 • در نظر داشته باشید که حتما یک روز قبل از انجام عمل، استحمام کنید و محل مورد جراحی را به خوبی بشویید.
 • قبل از ورود به اتاق عمل می توانید از فردی تحت عنوان همراه کمک بگبرید تا بعد از جراحی به عنوان حامی عاطفی و فیزیکی مراقبت های لازمه را به جا آورد.
 •  قبل از عمل ناشتا باشید یعنی ۸-۱۲ ساعت قبل از شروع جراحی چیزی میل نکرده باشید.
 • بهتر است قبل از عمل توسط جراح، تحت معاینات فیزیکی برای شناسایی موقعیت نوک پستان و آرئول ها،قرار بگیرید. وی همچنین کیفیت رنگ پوست شما را در نظر خواهد گرفت. پوست پستانی که از تن خوبی برخوردار باشد، پس از لیفت سینه، پستانها را در موقعیت بهتری نگه می دارد. پزشک همچنین ممکن است از پستان شما برای پرونده پزشکی شما عکس بگیرد.
 • درباره انتظارات خود با جراح بحث کنید. توضیح دهید که پس از انجام عمل لیفت سینه چه می خواهید و از لحاظ ظاهری به چه چیزهایی امیدوارید. اطمینان حاصل کنید که خطرات و مزایای آن، از جمله جای زخم و تغییر در احساس سینه یا پستان را درک کرده اید.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت پستان

بیشتر بیماران در روز عمل به خانه برمی گردند. در بعضی موارد به بیماران توصیه می شود که یک شب در بیمارستان بمانند. بیماران ممکن است فعالیت های روزمره سبک را از روز بعد از سر بگیرند. با این حال، توصیه می شود برای بهبودی کامل، تقریباً به مدت یک ماه از انجام ورزش های سنگین پرهیز کنید. بیماران معمولاً سه روز تا دو هفته بعد از عمل به حالت نرمال و روزانه ی خود برمی گردند. معمولاً بیماران بعد از جراحی دچار تورم و درد پستان و عضلات سینه می شوند، اما این علائم طی چند هفته برطرف می شوند. در حالی که نتایج حاصل از ابن عمل زیبایی بلافاصله قابل مشاهده است، در طی دو تا سه ماه شکل و موقعیت پستان به تدریج کامل و متعادل می شود. خطوط در محل برش و بخیه با گذشت زمان به تدریج کمرنگ می شوند. سبک زندگی فعال و رژیم غذایی سالم، حفظ سلامت پستان را در طولانی مدت به حداکثر می رساند.

دوران نقاهت لیفت سینه

بسته به نوع کاری که انجام می دهید و میزان کار جسمی درگیر، مدت زمان بازگشت به کار ممکن است از ۱-۴ هفته باشد. بیشتر خانم ها بعد از ۴-۶ هفته احساس طبیعی می کنند. احساس پستان ها و آرئولار پستانک ممکن است به طور موقت تحت تأثیر قرار گیرد و توانایی تغذیه با شیر مادر کمی کاهش یابد. البته که با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است تعداد زیادی از خانم هایی تجربه انجام چنین عملی را داشته اند اذعان دارند که پس از اتمام جراحی درد زیادی را متحمل نشده اند و فقط کمی ورم و کبودی در محل مورد جراحی مشاهده شده است که آن هم بعد از گذشت چند التیام یافته است.از آن جایی که دوران نقاهت یکی از مهم ترین مراحل جراحی لیفت سینه است باید با دقت بسیار این دوره را به خوبی پشت سر گذاشت تا نتایج مطلوبی پس از عمل حاصل شود.

عمل زیبایی و فرمدهی پستان ها

چه اقداماتی برای آمادگی قبل از عمل لیفت سینه ضروری است؟

 • در ابتدا باید تمامی آزمایش های مورد نیاز و روتین اتاق عمل را انجام دهید تا پزشک با بررسی نتایج حاصله از آن ها بتواند در مورد نحوه جراحی تصمیم گیری کند.
 • اگر از نسخه ی خاصی تبعیت می کنید حتما در مورد مصرف دارو ها و نوع آن ها با پزشک مشورت کنید.
 • تمامی سوابق پزشکی خود را در اختیار جراح تان قرار دهید.
 • اگر به استعمال دخاینات یا هر گونه مواد مخدر و مشروبات الکلی اعتیاد دارید حتما از ۶ هفته قبل از انجام عمل جراحی مصرف آن ها را کنار بگذارید تا روند بهبودی تا بعد از عمل به خوبی طی شود.

مراقبت های ضروری بعد از عمل لیفت سینه

تا کنون بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است متخصصین به این نتیجه رسیده اند که رعایت تمامی دستورالعمل های مراقبتی تاثیر شگرفی در موفقیت آمیز بودن عمل بر جای می گذارند که شامل موارد زیر می باشند:

 • تا مدت ۴۸ ساعت می توانید از کمپرس سرد برای کاهش تورم و التهاب در ناحیه جراحی شده استفاده کنید.
 • دارو های که جراح تجویز کرده است را حتما به موقع و بااندازه مشخص شده مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از ایجاد فشار بر روی زخم جراحی حتما در هنگام استراحت یا خوابیدن بالشت را با شیب بیشتر بگذارید تا سرتان بالاتر قرار بگیرد.
 • تمامی فعالیت های جسمی اعم از سنگین و نیمه سنگین تان را به بعد از بهبودی کامل تان موکول کنید.
 • تا ۶ هفته به طور مستمر سوتین ببندید تا به عنوان پشتیبانی جراحی تان عمل کند.

عوارض احتمالی جراحی ماستوپکسی

مانند هر عمل جراحی، خطرات شامل عفونت، زخم، تاخیر در ترمیم زخم، خونریزی یا سروما (جمع آوری مایعات) می تواند جزیی از عوارض پس از آن در اثر بیهوشی باشد. گرچه احتمال بروز این عوراض نسبتا کم است. به طور کلی در صورت بروز خطای انسانی و انتخاب نادرست جراح امکان بروز چنین خطراتی وجود دارد. اما اگر تمامی موارد فوق را به خوبی رعایت کنید و از بهترین جراح پلاستیک در تهران کمک بگیرید تا با به کار گیری تکنیک های جدید و به روز دنیا، احتمال بروز چنین خطراتی تا حد چشم گیری کاهش می یابد.

 • اختلال در شیردهی
 • نکروز در نوک سینه (توده های چربی محکم در پستان)
 • عدم تقارن سینه ها
 • بی حسی پوست / نوک سینه ها
 • التهاب، تورم و قرمزی همگی از جمله عوارضی است که از این نوع عمل زیبایی سینه زنان تا کنون گزارش شده است.

هزینه جراحی زیبایی سینه زنان

هزینه جراحی این نوع عمل زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر کدام می توانند تاثیری در برآورد هزینه داشته بشاند که عبارت اند از:

 • دستمزد جراح که بسته به میزان تخصص، تجربه و شهرت وی متفاوت است.
 • موقعیت مکانی مطب پزشک
 • نوع بیمارستان محل جراحی از لحاظ دولتی یا خصوصی بودن آن

نتیجه گیری

لیفت پستانی که توسط بهترین جراح پلاستیک در تهران انجام شده، می تواند افتادگی را معکوس کرده و با بالا بردن سینه ها، نمای آن را بازیابی می کند. آویزان شدن و افتادگی پستان می تواند در نتیجه بارداری، تغییر وزن یا به طور معمول در اثر گذشت زمان اتفاق بیفتد. همچنین می تواند به بازیابی تقارن سینه ها کمک کند. گاهی افراد به طور مادرزادی و معمول دارای سینه هایی با عدم تقارن هستند. این مشکل نیز با انجام عمل بالاکشیدن سینه ها می تواند بهبود یابد.

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
همه چیز درباره ماموپلاستی

همه چیز درباره ماموپلاستی

درطی سال های اخیر با افزایش آگاهی و پیشرفت علوم پزشکی در تمامی زمینه ها، به خصوص در زمینه های زیبایی، زندگی افراد پیشرفت بسیاری کرده است. افزایش علم در زمینه زیبایی باعث شده است تا افراد به نتایج مطلوبی که خواستار آن هستند، دست یابند. یکی از این عمل های زیبایی که برای...

عوارض پروتز سینه چیست؟

عوارض پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه جزء پرطرفدار ترین روش های افزایش سینه به خصوص برای خانم هایی که بافت کمی در پستان خود دارند، می باشد که تقریباً می توان گفت افراد زیادی کاندید این روش جراحی هستند. اما پرسش مهمی که برای داوطلبین این امر به میان می آید این است که عوارض پروتز سینه چیست و ممکن...

راهنمای جامع انتخاب دکتر پروتز سینه

راهنمای جامع انتخاب دکتر پروتز سینه

نمایان شدن انحنا های اندام بانوان یکی از موثرترین عواملی است موجب هر چه زیباتر شدن بدن می شود، در نتیجه داشتن سینه های بزرگ و خوش فرم برای هر زنی جذاب است. از این رو بانوانی که دارای سینه های کوچکی هستند و یا به علت بیماری نظیر سرطان این بافت زیبا را از دست داده اند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. اقای دکتر اون خانمایی که سینه های درشتی دارند و از افتادگی می ترسن میتونن این عمل رو انجام بدن قبل از اینکه زیاد افتاده بشه؟

  پاسخ
  • بله مشگلی ندارند

   پاسخ
 2. من ۱۸ سالمه با قد ۱۵۵ سینه هام ۸۰ ان و کمر درد و گردن درد دارم لازمه عمل کنم یا با ورزش زیاد اوکی میشه

  پاسخ
  • بهتر است برای معاینه و بررسی بیشتر به جراح پلاستیک مراجعه کنید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.