جراحی شکم

جراحی شکم

جراحی شکم که با عنوان تامی تاک یا ابدومینوپلاستی نیز شناخته می شود، روش جراحی غیر تهاجمی و زیبایی است که با برداشت چربی و پوست اضافی، به صاف و کوچک شدن شکم و هم چنین کشیدگی عضلات شکمی کمک می کند.
این روش جراحی می تواند به بهبود عضلات ضعیف شده شکم در پی بارداری، تغییرات وزن و یا عوامل ارثی کمک کند.

چه افرادی می توانند از مزایای جراحی شکم بهره مند شوند؟

خانم ها و آقایانی که:
– پوست و چربی اضافی در ناحیه شکم و پهلو دارند
– از ظاهر شکم خود راضی نیستند
– خواهان شکمی صاف هستند
– خانم هایی که بعد از زایمان های متعدد، پوست شکم شان شل و افتاده شده است
بهترین گزینه های انجام جراحی زیبایی شکم هستند.
نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که این روش جراحی باید در افراد سیگاری به تعویق بیفتد، چرا که نیکوتین موجود در سیگار روند بهبود را به تاخیر می اندازد و احتمال بروز عوارض را افزایش می دهد.
خانم هایی که در آینده قصد بارداری دارند، باید انجام این جراحی را تا چند ماه بعد از زایمان خود به تعویق بیندازند. چرا که زایمان می تواند باعث جدا شدن عضلات تنگ و کشیده شده شکم شود.
با این که در جراحی زیبایی شکم، مقدار قابل توجهی پوست و چربی اضافی برداشته می شود، اما به افرادی که اضافه وزن شدید دارند توصیه نمی شود، چرا که احتمال بروز عوارض ناشی از بیهوشی در این افراد بیشتر می باشد.
در کل، درصد موفقیت جراحی شکم بالاست و تقریبا می توان گفت بیش از هشتاد درصد بیماران از نتایج این روش جراحی رضایت کامل دارند.
نکته ای که لازم است به آن اشاره کنیم این است که ابدومینوپلاستی کمکی به رفع استرچ مارک ها (ترک های پوستی) روی شکم نمی کند.

ابدومینوپلاستی

روند جراحی شکم

جراحی شکم می تواند به دو فرم کامل و جزئی انجام شود. در روش کامل، برشی از یک سر مفصل ران تا سر دیگر زده می شود، تناسبی میان عضلات، چربی و بافت برقرار می شود و پوزیشن قرارگیری ناف نیز تغییر خواهد کرد.
روش جزئی، مناسب خانم ها و آقایانی است که پوست و چربی اضافی دارند که تنها در محدوده ناف مشاهده می شود. به همین خاطر، در این روش برش بزرگی زده نمی شود، محل قرارگیری ناف تغییری نمی کند و طول دوره نقاهت نیز کمتر خواهد بود.
پزشک قبل از جراحی، به این نتیجه می رسد که کدام روش برای بیمار مناسب تر می باشد.
روند جراحی به این صورت است که بعد از ایجاد برش، پوست برداشته می شود تا پزشک به عضلات و چربی ها دسترسی پیدا کند. در پایان، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمانی جهت محافظت از بخیه ها، بر روی شکم قرار خواهد گرفت.
جراحی زیبایی شکم معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در حدود یک تا چهار ساعت به طول می انجامد که البته به میزان برداشت پوست و چربی نیز بستگی دارد.
آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید قبل از جراحی در جلسات مشاوره شرکت کند و با پزشک در خصوص موارد زیر مشورت داشته باشد:
– روند جراحی
– آمادگی برای جراحی
– مراقبت های بعد از جراحی
– نتایج و انتظارات جراحی
– خطرات و عوارض احتمالی
– هزینه های جراحی

دکتر داریوش نادری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران، با استفاده از جدیدترین روش ها و دستگاه های پزشکی آماده ی ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان می باشد.
جهت تماس و برقرای ارتباط می توانید با شماره های 02122792453– 02122792439 تماس حاصل فرمایید.
صفحه اینستاگرام دکتر داریوش نادری

اقدامات و مراقبت های قبل از جراحی شکم

پیش از جراحی شکم، پزشک به بررسی و معاینه کامل بیمار خود و مواردی از قبیل میزان پوست و چربی اضافی می پردازد و تست های تصویربرداری و آزمایش خون را تجویز می کند. پزشک هم چنین به بررسی سابقه مواردی از قبیل:
– بارداری
– کاهش و یا افزایش وزن
– جراحی شکم در گذشته
خواهد پرداخت.
رعایت یک سری موارد از سوی بیمار ضرورت دارد، که عبارتند از:
– کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات، چند هفته قبل از جراحی
– عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ژلوفن. چرا که این قبیل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
– محدود کردن خوردن و آشامیدن مواد غذایی، شش تا هشت ساعت قبل از جراحی

آیا جراحی شکم، عوارضی را به همراه دارد؟

همانند سایر روش های تهاجمی، جراحی شکم نیز می تواند با عوارض احتمالی مانند خونریزی، عفونت زخم و بخیه، درد و یا تورم همراه باشد. اما در صورتی که این روش جراحی توسط جراح پلاستیک با تجربه انجام شود، احتمال بروز عوارض این چنینی به حداقل خواهد رسید.
دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی شکم
جراحی شکم دوره نقاهت شش هفته ای را به همراه دارد. برخی بیماران به مدت 24 تا 72 ساعت از درد و تورم ناحیه شکم شکایت می کنند که البته این قبیل موارد کاملا طبیعی هستند و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهند شد.
معمولا به بیمار توصیه می شود از فردای جراحی، از رختخواب بیرون بیاید و آغاز به راه رفتن کند. راه رفتن از لخته شدن خون در اندام های تحتانی پیشگیری خواهد کرد.
بسیاری از بیماران سه تا پنج روز بعد از جراحی می توانند در اماکن عمومی حضور پیدا کنند.
توصیه می شود بیمار یک هفته در منزل استراحت و از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش کردن حداقل به مدت چهار هفته خودداری کند.
بیمار باید نسبت به زمان مناسب تعویض پانسمان اهمیت دهد.
تمامی نکات و دستورات گفته شده از سوی پزشک باید رعایت شوند، تا شاهد تسریع روند بهبودی و رسیدن به بهترین نتایج باشیم.

در خصوص نتایج جراحی زیبایی شکم باید بگوییم، با این که این روش جراحی نتایج دائمی را به همراه دارد، اما مواردی مانند بالا رفتن سن و یا تغییرات وزن می تواند بر نتیجه جراحی تاثیر بگذارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که تغییرات به مراتب کمتر از قبل خواهد بود.
در پایان به این موضوع باید اشاره کنیم که جراحی شکم نمی تواند جایگزین روش های لاغری شود.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نه =