دکتر داریوش نادری / جراحی بینی / جراحی بینی باز یا بسته؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی بینی باز یا بسته؟

در مورد اینکه کدام یک از تکنیک های عمل جراحی بینی مناسب تر می باشد پرسش های فراوانی از سوی داوطلبان ارائه می شود و اینکه آگاهی داوطلبین رینوپلاستی از گزینه های جراحی، جهت تصمیم گیری در مورد ظاهر و سلامتی خود امری واجب خواهد بود. به همین دلیل بر آن شده ایم که با ارائه ی این نوشته اطلاعاتی مختصر در زمینه ی روش های جراحی بینی در اختیار شما قرار دهیم. در ابتدا بیایید تفاوت بین رینوپلاستی باز و بسته را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. با ما همراه باشید؛

در ابتدا برای درک بهتر شما را به مشاهده ویدئوی ذیل که شامل توضیحات دکتر داریوش نادری، فوق تخصص جراحی پلاستیک، در مورد جراحی بینی باز یا بسته است دعوت می نمائیم. شما می توانید پس از مشاهده، این ویدئو را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

عمل بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی (Rhinoplasty) روش جراحی به منظور اصلاح فرم بینی می باشد که حتی کوچکترین تغییرات در طی این عمل جراحی منجر به تاثیرات شگرفی در شکل ظاهری شما خواهد شد. عمدتاً برای جراحی بینی دو روش کلی باز یا بسته وجود دارد. به نظر شما کدام یک از روش های جراحی بهتر است؟ جراحی بینی باز یا بسته؟

نمونه ای از جراحی بینی که توسط دکتر نادری انجام شده است را در ادامه خواهید دید:

جراحی بینی در خانم 23 سال

نمونه ای دیگر از عمل زیبایی بینی

روش جراحی باز

تکنیک رینوپلاستی باز، برخلاف رینوپلاستی به روش بسته، از برش عرضی برای اتصال برش های سوراخ چپ و راست بینی استفاده می کند و جراح با بالا بردن پوست بینی به دید غیر مستقیم و مستقیم اسکلت بینی می رسد.

در این روش از جراحی بینی، جراح دید کامل‌ تری به ساختار بینی بیمار خواهد داشت و جراحی را بهتر هدایت می ‌کند و همچنین ثابت نگه داشتن فرم بینی بعد از جراحی راحت تر می باشد.

حتی اگر جراح بینی با روش رینوپلاستی بسته بتواند بسیاری از جنبه های بینی ناپایدار را اصلاح کرده و از برش بین ستون بینی جلوگیری کند، قابلیت تطبیق پذیری، اثربخشی و دقت در روش رینوپلاستی باز ارزش بیش تری نسبت به کاهش عوارض ​​بروز اسکار در رینوپلاستی بسته خواهد داشت.

اکثر متخصصان جراحی زیبایی بینی، تکنیک جراحی باز را به عنوان عمل جراحی برای هر نوع آناتومی بینی دشوار در نظر می گیرند زیرا باعث بهبود دقت تشخیص آن ها خواهد شد.

جراحی بینی باز برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که بیان شد جراحی بینی باز دید بیشتری به جراحان جهت امکان تشخیص و بازسازی بهتر ارائه می دهد و نامزدهای این روش باید از این امر آگاه باشند و بپذیرند که برش های كوچك می تواند منجر به برجای ماندن جای زخم بر روی بینی شود که بسیار زیاد مورد توجه نیست و با گذشت زمان محو می شود.

همچنین، داوطلبین جراحی بینی باز باید با بیهوشی عمومی موافق باشند و درک کنند که بهبودی آنها با روش باز با زمان بیهوشی طولانی تری همراه است.

روش جراحی بسته

در روش جراحی با تکنیک بسته، جراح تمام برش های جراحی را در داخل بینی شما به شکلی قرار می دهد که هیچ بخشی از برش از بیرون قابل توجه نباشد و از ایجاد جای زخم قابل رویت جلوگیری کند که باید بیان کرد این روش باعث کاهش دید جراح خواهد شد.

بسیاری از جراحان بینی در بعضی شرایط خاص مانند بیمارانی که نیاز به اصلاح پل بینی دارند، رویکرد بسته را مفید می دانند.

مزایا عمل بینی به روش بسته

 • کوتاه بودن مدت زمان جراحی
 • زخم و اسکار کمتری نیز بر جای می ماند.
 • جریان خونرسانی در ناحیه نوک بینی بیشتر می شود.

معایب جراحی بینی به روش بسته

همانطور که در مبحث پیشین به برخی از مهم ترین مزایا انجام این نوع از جراحی زیبایی محبوب به روش بسته اشاره شد در این بحث به مهم ترین مضراتی که ممکن است بر اثر عوامل متعددی که ناشی از بی دقتی جراح و یا حتی عدم رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی اتفاق می افتد.

 • مهارت بیشتری می طلبد
 • در مورد اصلاح نقائص موجود در بینی محدودیت های دارد
 • طبیعی بودن حالت بینی بعد از عمل به سختی مشهود می شود.

لازم به ذکر است که: پس با دقت و درایت بالای خود نسبت به فوائد و معایب این روش عمل بینی آگاهی به دست آورده اید و نیاز به انتخاب بهترین تکنیک موجود بسته به شرایط فیزیکی خودتان دارید.

جراحی زیبایی بینی باز یا بسته؟

کدام یک؟

روش های جراحی زیبایی بینی باز و بسته متفاوت هستند، اما یکی بر دیگری برتر نیست. دکتر داریوش نادری رویکرد کلی را در مورد جراحی زیبایی بینی انجام می دهد. او می گوید که هیچ کدام از بینی ها دارای شرایط یکسانی نیستند و هر عمل جراحی زیبایی بینی براساس نتایج مطلوب فرد متفاوت است.

بنابراین، ابتدا یک تجزیه و تحلیل جامع از بیمارانجام می شود تا مشخص شود که فرد واجد شرایط چه نوع از جراحی زیبایی بینی است.

پس از بررسی ساختار بینی و تهیه روش درمانی، کلیه جوانب یک برنامه ی جراحی زیبایی بینی برای بیمار شرح داده و توضیح داده می شود که آیا جراحی زیبایی بینی باز یا جراحی بسته باعث کمک به بیمار در دستیابی به بهترین نتایج ممکن خواهد بود یا خیر!

درنهایت، برای بهبود زیبایی یا تقویت عملکرد بینی، جراحی زیبایی بینی توصیه می شود. در حقیقت برای بیمارانی که یک یا چند مورد از خصوصیات ذیل را دارا هستند، عمل جراحی بینی صورت می گیرد؛

 • نوک بینی حجیم
 • سوراخ بینی های بزرگ
 • بینی که خیلی بزرگ یا خیلی باریک است
 •  وجود برآمدگی روی بینی
 • بیش از حد کوچک یا بزرگ بودن پل بینی
 • بینی کج یا دارای افتادگی
 • بینی نامتقارن
 • سوراخ بینی نامتناسب
جراحی رینوپلاستی به کدام روش؟

رینوپلاستی به روش باز و بسته

در نهایت

برای تشخیص اینکه چه نوع روش جراحی بهتر است باید بیان کنیم که جراح پلاستیک در هنگام مشاوره قبل از جراحی با معاینه ی بیمار تصمیم خواهد گرفت که بینی را به روش باز جراحی کند یا بسته. اما امروزه روش باز در بین جراحان بینی به دلیل مواردی که به آن ها اشاره شد، از محبوبیت بیشتری برخوردار خواهد بود. هدف دکتر داریوش نادری، بهترین جراح پلاستیک در تهران، از انجام جراحی بینی به هر روش ممکن اصلاح نواقص بینی با حفظ عملکرد یا بهبود آن خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
همه چیز درباره پولیپ بینی

همه چیز درباره پولیپ بینی

ممکن است همه ما دچار علائم سرماخوردگی شویم و هر راهی را برای درمان امتحان کرده باشیم، اما هیچ نتیجه ای نگرفته باشیم! این امر نشان دهند ه این مساله است که ممکن است این قضیه هیچ ارتباطی به سرماخوردگی نداشته باشد و مشکل ناشی از پولیپ بینی باشد. این بیماری از شایع ترین...

کاهش چربی سلولیت و سفت شدن پوست با امواج خنک کننده دستگاه ONDA

امروزه چاقی یکی از معضلاتی است که در اثر خوردن بیش از اندازه مواد مضر، تحرک کم و به طور کلی سبک زندگی ناسالم ایجاد می شود. چربی بیش تر در نواحی پهلو و شکم افراد ظاهر می شود. بیش تر افراد برای کم کردن وزن خود و رهایی از چربی های اضافه این قسمت ها و یا قسمت های دیگر بدن...

هر آنچه که باید در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

هر آنچه که باید در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

جراحی لیپوساکشن، نوعی جراحیی زیبایی و روشی سریع برای لاغری های موضعی است که این روزها برای افراد چاق و دارای اضافه وزن انجام می شود. به دلیل موفقیت بالایی که این روش جراحی دارد افراد بسیاری هستند که برای انجام آن اقدام می کنند. از سوی دیگر ایمنی و بی خطر بودن این روش...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *