انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر داریوش نادری / لیپوماتیک / تاثیر لیپوماتیک بر بارداری؛ لیپوماتیک قبل و بعد بارداری خطرناک است؟

تاثیر لیپوماتیک بر بارداری؛ لیپوماتیک قبل و بعد بارداری خطرناک است؟

برای زنان در سنین بارداری، سوالات و نگرانی‌هایی درباره تاثیر لیپوماتیک بارداری و سلامتی مادر و جنین مطرح می‌شود. از آنجا که بارداری یک دوره حساس و مهم در زندگی هر خانم است، درک تأثیرات احتمالی لیپوماتیک بر بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این مقدمه به بررسی تاثیرات لیپوماتیک بر بارداری، زمان مناسب برای انجام این جراحی نسبت به بارداری، و نکات مهمی که باید در این رابطه مد نظر قرار گیرد، می‌پردازد تا اطلاعاتی کامل و مفید برای خانم های علاقمند به این جراحی فراهم شود.

تاثیر لیپوماتیک بر بارداری

عمل لیپوماتیک چه تأثیری بر بارداری دارد؟

عمل لیپوماتیک، یک عمل پیکرتراشی است که برای زیباتر شدن اندام و رسیدن به ایده‌آل مورد نظر شخص می‌باشد. در این عمل جراح به حذف چربی های اضافی نواحی مختلف بدن می‌پردازد. بطور کلی بهتر است عمل لیپوماتیک را بعد از زایمان یا زمانی که دیگر قصد بارداری ندارید، انجام دهید. زیرا اگر قبل از بارداری جراحی کنید، احتمال افزایش وزن یا بازگشت چربی های حذف شده بسیار زیاد است. به همین علت انجام عمل لیپوماتیک برای اشخاصی که قصد بارداری در آینده نزدیک دارند مناسب نمی‌باشد.

تاثیر لیپوماتیک بر بارداری به چندین عامل بستگی دارد که به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. زمان‌بندی عمل جراحی نسبت به بارداری: اگر قبل از بارداری عمل لیپوماتیک انجام شده باشد، به طور کلی تاثیر منفی بر بارداری ندارد. با این حال، بهتر است که حداقل چند ماه از زمان انجام جراحی بگذرد تا بدن کاملاً بهبود یابد.
  2. محل جراحی: اگر لیپوماتیک در نواحی‌ای از بدن انجام شده باشد که در دوران بارداری تغییرات قابل توجهی دارند (مثل شکم)، ممکن است نتایج جراحی تحت تاثیر تغییرات بارداری قرار گیرد.
  3. تغییرات وزن: بارداری معمولاً با افزایش وزن همراه است. این تغییرات وزنی می‌توانند نتایج لیپوماتیک را تغییر دهند. بعد از بارداری، ممکن است نیاز به تنظیمات بیشتری باشد.
  4. سلامتی کلی بدن: لیپوماتیک یک عمل جراحی است و مثل هر جراحی دیگری نیاز به بهبودی دارد. اگر بلافاصله بعد از این عمل باردار شوید، ممکن است بدن شما تحت فشار قرار گیرد و بهبودی به تأخیر بیفتد.
  5. مشاوره با پزشک: قبل از انجام هر گونه عمل جراحی زیبایی، مهم است که با پزشک متخصص خود مشورت کنید و تمامی جوانب و تأثیرات ممکن را بررسی کنید.

به طور خلاصه، لیپوماتیک به خودی خود مانعی برای بارداری نیست، اما باید با دقت و توجه به نکات بالا انجام شود. بهتر است برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر با بهترین جراح لیپوماتیک مشورت کنید تا تمامی جوانب به دقت بررسی شوند.

عمل لیپوماتیک بعد از بارداری خانم ها چگونه انجام می‌شود؟

افرادی‌ که بعد از دوره بارداری و زایمان تناسب اندام خود را از دست داده اند، با استخراج چربی های اضافه می توانند به اندام ایده آل خود برسند. در صورت وجود چربی اضافه در ناحیه شکم و پهلو و پشت، با صلاحدید پزشک لیپوماتیک ۳۶۰ درجه جهت استخراج چربی ها انجام می شود.

آیا می‌توان بعد از بارداری عمل لیپوماتیک را انجام داد؟

بله، بهترین زمان برای انجام عمل لیپوماتیک در خانم ها، دقیقاً بعد از بارداری و زایمان‌ست که بدن از حالت نرمال خود خارج شده و تناسب اندام طبیعی خود را از دست داده است. با مراجعه به پزشک و بیان اطلاعاتی از قبیل:  نوع زایمان، مدت زمان گذشته از زایمان، میزان تمایل یا علاقه به بارداری بعدی، مدت زمان گذشته از شیر‌دهی و… می‌توان برای انجام این عمل در زمان مناسب و با شرایط جسمانی مناسب اقدام کرد.

بیشتر کسانی که علاقه مند به تناسب اندام هستند با وجود عمل های زیبایی به‌خصوص عمل لیپوماتیک که روشی مدرن و راحت برای بازگشت به تناسب اندام دلخواه می‌باشد می‌باشد، تصمیم به بارداری می‌گیرند.

لیپوماتیک بعد از بارداری

آیا می‌توان قبل از بارداری عمل لیپوماتیک را انجام داد؟

با توجه به پیشرفت علم و این‌ موضوع که انجام همه عمل های پیکرتراشی بنا به درخواست بیمار و کاملاً اختیاری‌ است، در پاسخ به این سوال باید گفت؛ می‌توان قبل از بارداری اقدام به انجام عمل لیپوماتیک برای کم شدن حجم چربی و از بین بردن آنها در نواحی مختلف بدن، کرد ولی بهتر است این کار را انجام ندهید، به دلیل این‌ که بعد از دوران بارداری دچار اضافه وزن غیرقابل پیش‌بینی خواهد شد، انجام عمل لیپوماتیک مدتی قبل از بارداری اشتباه بوده و نمی‌توان تضمین کرد که چربی های حذف شده مجدداً برگردند. پس انجام عمل لیپوماتیک بر روند بارداری شما تاثیرگذار است ولی مانع از بارداری شما نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک شکم و پهلو

آیا می‌توان در دوران بارداری لیپوماتیک انجام داد؟

برای حفظ سلامتی مادر و جنین از انجام لیپوماتیک در نواحی مختلف  بدن در دوران بارداری جدداً خودداری نمایید. اگربرای انجام عمل لیپوماتیک در دوره قبل و بعد از بارداری توصیه به احتیاط ومراقبت های ویژه می‌شود، در طول مدت دوره ی بارداری انجام لیپوماتیک به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

اولین علت خطرناک بودن انجام عمل لیپوماتیک در دوره بارداری این‌ است که هدف اصلی این عمل، از بین بردن چربی هاست. انجام آن در دوره بارداری باعث از بین رفتن ذخایر چربی می‌شود درحالی‌که ذخایر چربی بدن مادر منبع اصلی تغذیه جنین می‌باشد. حتی در دوران پس از بارداری و زایمان  نیز جنین همراه با شیر از ذخایر چربی بدن مادر پروتئین های مربوطه را دریافت می‌کند. همچنین بعد از تولد جنین، بدن مادر برای تأمین انرژی و تولید شیر به ذخایر چربی نیاز دارد.

دیگرعلت خطرناک بودن انجام عمل لیپوماتیک در دوره بارداری این‌ است از آنجا که برای انجام عمل لیپوماتیک داروی بیهوشی استفاده می‌شود تا بیماردرد کمتری حس کند. بیهوشی برای مادر و جنین بسیار خطرناک است. بهتر است برای حفظ سلامتی مادر و جنین از انجام لیپوماتیک نواحی مختلف بدن در دوران بارداری جدداً خودداری نمایید. زیرا داروی بیهوشی باعث افت فشار جنین و کاهش جریان خون می‌شود.

عمل لیپوماتیک چه تأثیری بر اندام تولید مثل دارد؟

برخی براین باورند که لیپوماتیک براندام تولید مثل خانم ها و ناباروری آنها تأثیر دارد. همچنین باعث از بین رفتن توانایی باروری می‌شود. درحالی‌که این عمل فقط بر بافت های چربی تأثیر گذار است و هیچ تأثیری بر اندام تولید مثل شخص ندارد.

چه زمانی عمل لیپوماتیک بهترین تأثیر را می گذارد؟

 بهترین زمان برای مشاهده ی تأثیرات عمل لیپوماتیک سه ماه پس از انجام عمل می‌باشد که کبودی ها و تورم ها بطور کامل از بین رفتند.

به توصیه ی پزشکان وجراحان زیبایی برای افراد با شرایط معتدل و بعد از انجام آزمایشات، حداقل پس از گذشت شش ماه می‌توانید اقدام به بارداری کنید.

با رعایت مراقبت های ویژه قبل و بعد از انجام عمل لیپوماتیک می‌شود نتیجه ی بهتری از این عمل کسب کرد که برخی ازاین مراقبت ها عبارت است از :

۱- خودداری از مصرف مواد الکلی و دخانیات.

۲- خودداری از فعالیت های فوق سنگین.

۳- خودداری از مصرف داروهای بدون نسخه.

۴- درصورت درد و کبودی خیلی شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

نتیجه گیری

اکثر خانم ها بعد از زایمان برای زیبا شدن بدن و رسیدن به تناسب اندام دلخواه خود به انجام عمل لیپوماتیک روی می‌آورند، عده ای هم ممکن است قبل از بارداری عمل لیپوماتیک را انجام داده باشند که با مراجعه به پزشک و پس از گذشت دوره نقاهت می‌توانند این عمل را با رعایت همه مراقبت ها انجام دهند. درمجموع می‌توان گفت عمل لیپوماتیک فقط ممکن است بر روند دوره ی بارداری شما اثربخش باشد ولی بر توان باروری بدن شما بی تأثیر می‌باشد.

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری

دکتر داریوش نادری متولد ۱۳۴۴ بعد از اتمام دوران تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان (دبیرستان البرز) در سال ۱۳۶۲ وارد دانشکده پزشکی شیراز و در سال ۱۳۶۹ از این دانشگاه به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل گردیده است . در سال ۱۳۷۱ رزیدنتی جراحی عمومی را در دانشگاه تهران شروع و در سال 1375 به عنوان جراح عمومی فارغ التحصیل شده است و در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را در بیمارستان امام خمینی تهران آغاز و در سال ۱۳۸۳ با کسب رتبه اول در امتحان فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی فعالیت خود را آغاز نموده است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل لیپوماتیک سینه؛ معجزه فرم دهی و کاهش سایز سریع

عمل لیپوماتیک سینه؛ معجزه فرم دهی و کاهش سایز سریع

عمل لیپوماتیک سینه امروزه از عمل های زیبایی پر مخاطب به‌شمار می‌آید. جراح در عمل لیپوماتیک با کم کردن از حجم چربی های اضافه، باعث فرم دهی و احساس رضایت مراجعه کننده می‌شود. اگر قصد دارید عمل لیپوماتیک سینه انجام دهید یا در این زمینه بیشتر بدانید، با ما در ادامه همراه...

با عمل لیپوماتیک باسن در یک جلسه به اندام رویایی خود برسید

با عمل لیپوماتیک باسن در یک جلسه به اندام رویایی خود برسید

یکی از انواع عمل های پیکرتراشی، عمل لیپوماتیک باسن می‌باشد که با از بین بردن چربی های اضافی در ناحیه باسن به خوش فرم شدن آن کمک می‌کند. در برخی موارد نیز جراح جهت خوش فرم شدن باسن اقدام به افزودن چربی به نقاطی از آن می‌کند. در ادامه مطلب جامعی را برای آشنایی شما با...

لیپوماتیک ساق پا ۱۰۰% تضمینی

لیپوماتیک ساق پا ۱۰۰% تضمینی

لیپوماتیک ساق پا یک روش مدرن برای کاهش و ازبین بردن چربی های اضافی ساق پا می‌باشد که نوعی عمل زیبایی‌ است و هدف از انجام این عمل ظریف‌تر شدن و زیباترشدن پشت پا می‌باشد. لیپوماتیک ساق پا نسبت به لیپوساکشن درد کمتری دارد و برای حجم کمتری از چربی استفاده می‌شود. اگر قصد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *